lambapügamine

Hallimäe talu lambapidamise aastaring hakkab vast pügamisega. Seda seetõttu, et katsume lambad enne poegimist pügada - nii on poegimisajal solgutamist vähem ja lambad veel korra ülevaadatud. Ja kui pügamine tehtud, siis algab kohe poegimine ja siis talleralli ja siis karjamaad ja siis - ja siis - ja siis... Sügisel kui loomad taas lauta tulevad, saab puhkust. Tore aeg!
Sellekevade pügamise kaks olulisemat märksõna olid villa sorteerimine ja see, et pügasin seekord lambaid vabakutselisena. Viimast seetõttu, et tulenevalt katkevast füüsisest pidin eelmise pügamishooaja pügamisteenust pakkuva pügajana vahele jätma. Aasta jooksul arenes meie lihakarn ja ka mina ise. Jõudsin arusaamisele, et millaski peab elukutselise pügaja ameti nii ehk naa lõpetama ja ilmselt on selleks sobilik hetk käes. Seega sain lambaid pügada nii 12 aastat, parimatel aastatel üle 6000 lamba aastas. Eks see andis tohutult kogemusi (nägin väga palju erinevaid lambaid ja pidamisviise), tutvusi (lambapidajad on lahke ning avatud seltskond) ja infot (laudad, pidamisviisid, suhtumised, söödad jms). Aga ega igavesti ei jõua. Nüüd võtan rahulikumalt ja keskendun rohkem oma karjale ning lihateemadele. No ja hobi korras pügan enda karja ja ehk mõned lähemate naabrite karjadki kui tervis lubab.

Möödunud aasta veebruaris korraldasime koostöös teiste toredate villaentusiastidega vebinaride sarja pealkirjaga VillaVEEBruar. Oli äärmiselt tore ja inspireeriv infovahetus ja mõtisklemise aeg. Kõik peetud ettekanded on ka siin kodulehel leitavad.  Kui kuulata, kaasarääkida ja mõtiskleda villa väärtuste üle, siis peab midagi ikka ka kohale jõudma. Ilmselt nii läkski.
Enne pügamisaja algust arutlesime pikalt ja otsustasime, et katsume sellel aastal kõvasti panustada villa sorteerimise kvaliteedi tõstmisesse ning välja korjata lisaks parimale meriinovillale ka lleyni villa paremik. lleyni vill on saanud palju positiivset tagasisidet kui väga valge (hele rasuhigi), ühtlase ja tugeva kiuga tooraine. Sobilik just meie uuematele poolkammvilla vabrikutele.
Seega algas pügamishooaeg uue villarorteerimise laua disainimise ja ehitamisega. Lugesin esmalt kõike mida leidsin ning määrasin laua mõõtudeks 1,5 x 2 m, pulkade vahe ca 5 cm. Et laud saaks kerge ja kompaktselt ladustatav (leiab see ju kasutamist vaid paaril päeval aastast), siis said jalad tehtud kokkuklapitavad ja pulgad plast-torudest.
Villalaua kate on tehtud 32mm x 2000 mm kanalisatsioonitorudest - head kerged ja libedad. Selleks, et saada kokku lauajagu torusid pidin küll kogu Antsla kaubandusvõrgu (mis ei ole kuigi suur) sellistest torudest tühjaks ostma. Tagantjärele vabandused kõikide torumeeste ees.
Ega laud ise tööta - Ollil oli palju saputamist ja valimist aga villad said head ja ootavad nüüd kottides villavabrikusse ja müüki minemist. ja nagu näha, siis jäi ka piisavalt madalama kvaliteediga villasid, millega kogu laut katta - see vill läheb sügisel väetisena põllurammuks.
Ja kui pügamine tehtud alustasid lambad ka oma aasta põhitegevust.
See on lleynikasvataja rõõm - tugevad kaksiktalled ja nende ema, kes teab mida tegema peab.

Nüüd on poegimise aeg!

Mats
Eelmine
Emakeelepäeval lambakeelest
Järgmine
Õhtused mängud

Lisa kommentaar

Email again: