Uus kvaliteet lleyni lammastele

Tõuaretus püsib peamiselt kahel tegevusel - pideval valikute tegemisel, kus eemaldatakse karjast need loomad, kelle edenemine ei vasta aretaja (ning aretusprogrammiga seatud) ootustele ning uue kvaliteetse geneetilise materjali sissetoomisele. Hallimäe talus tegeleme süvitsi lleyni tõu edendamisega Eestis. Pidevate karjasiseste valikute tegemisel aitab meid pidev monitooring sellest kuidas lambad hakkama saavad - nimetatakse seda jõudluskontrolliks. Registreerime kõik paaritused, põlvnemised, sünnid kasvamised ja surmad. Tallesid kaalume sünni hetkel, ja alates kolmandast elukuust iga kahe-kolme nädala tagant. Hindame nii seda, milline tall sobib edasiseks karja täienduseks kui ka seda, milline lambaema täidab meie ootusi. Ja ootame me lihtsaid poegimisi, kaksiktallesid, rohket emahoolt tallede eest ja piima, mis paneb talled kiirelt kosuma. Uted, kes ei ole parimad lähevad karjast välja. Selline valikutel põhinev aretus on pidev ja rutiinne protsess: on vaja koguda võimalikult palju olulisi andmeid, kogutud andmeid analüüsida ning teha andmetel põhinevad ratsionaalsed otsused.
Aretuse teine pool on keerulisem - tuleb tuua juurde uut kvaliteeti. Ja 2024 aasta läbivaks teemaks ongi olnud uute, parimatest parimate tõuloomade karja toomine.
Oleme oma karja jäärad senini importinud Inglismaalt, paraku on BREXITi järgselt see riik muutunud üha kaugemaks ja keerulisemaks. Õnneks on olemas ka Iirimaa - tänu Põhja-Iirimaa eristaatusele on neil endiselt võimalik tõumaterjali vabalt liigutada ning seal on ka väga aktiivne lleyni aretajate kogukond. Seega Iirimaale!
  1. Veebruar-märts 2024 - selgeks teha, kes kon kes Iirimaa lleyni aretuses. Vaadata välja parimad karjad (parimad/kallimad müügitulemused oksjonitel; kõrgeimad hinnangud tõulammaste hindamisel/näitustel)
  2. Märts-aprill: luua eretajatega kontaktid, veenduda, et neil on mida müüa ja et nad on valmis tegelema ka loomade ekspordiga (oluliselt keerulisem ka müüjale)
  3. Aprilli lõpp: kiire lennureis Iirimaale, kohtumine talunikega, loomade kohapealne ülevaatamine, rohke Guinness jutu soojendamiseks.
  4. Mai-juuli: müügisolevate loomade jõudlusandmetega tutvumine. Parimatest parimate välja selgitamine
  5. August-september loomade impordiks vajaliku dokumentatsiooni koostamine ja korraldamine. Väljavalitud loomadele vajalike tervisesertifikaatide tegemine. loomaveovahendi korrastamine pikaks veoks.
  6. August-september vajalike peatuskohtade broneerimine, praamipiletite ostmine, sõidugraafiku koostamine ja kooskõlastamine järelvalve asutustega.
  7. Septembri keskel: Trataraaaa!! poolteist nädalat sõitu, palju allkirju ja dokumentide täitmist ning loomad ongi KODUS!
  8. September-oktoober: pikk karantiin, et vältida igasugu haiguste karja toomist. Hulgaliselt laborianalüüse ja töötlemisi, et loomad oleksid kindlasti vabad igasugu nakkustest ja parasiitidest.
  9. Ja oktoobri lõpus PIDU! Jäärad on igati parimad ja haigustest vabad ning võivad minna karja ja teha oma põhitööd!
Pea aasta tööd, kaks välisvisiiti (üks neist auto ja haagisega) Iirimaale, palju paberimajandust, rohkelt nuputamist ning tohutult närvipinget aga lleyni tõug saab meiemail taas pika sammu edasi astuda. Rahast ma ei räägigi - tänud Lamba- ja Kitseliidule, kes ses osas aitasid!
Positiivse poole pealt: meil on nüüd sõpru ja kolleege ka Iirimaal ja nendega koos veedetud aeg ning saadud kogemused on igatahes hindamatud. Pint Guinnessi selle peale!
Eelmine
Tallekarree

Lisa kommentaar

Email again: