Ultraheli uttedele - esimene teadmine, mida uued tõujäärad tegelikult väärt on

Iga kord kui kui karja on paarituseks toodud täiesti uus jäär on tunne ärev - tea kas uus loom on olnud viljakas ja teinud seda mida vaja. Eriti ärev on olukord kui jäära eest on palju-palju raha makstud, seega ootused ekstra kõrged!
Ja Hallimäe talu vahetas möödunud aastal kogu sugujäärade pundi uute, Iirimaalt toodud tippjäärade vastu välja. 
Ultraheli uuringud on esimene võimalus teada saada, kuidas paaritus läks.
Ja nii ongi jaanuari keskpaigas muidu talvises rahulikus laudas äkki palju sehkendamist. Tiined (eeldatavasti) rahulikud uted koondatakse ja "valgustatakse" ultraheli aparaadiga läbi. Ja saabubki tõehetk - kui palju on kevadisel poegimisajal tallesid oodata.
Ultaheliuuringuid lammaste tiinuse määramiseks tehakse õige mitmel põhjusel. Selleks, et leida üles "tühjad", mitte tiinestunud uted ja need talvel realiseerida. Nii jääb lauta vähem suid, keda talvel kalli söödaga täitma peab. Ja turul ei ole kesktalvel just ülemäära suur lambaliha pakkumine. Väga levinud on tiinuste kontrolliga eraldada uted, kes kannavad kolmikuid, kaksikuid ja üksiktallesid. Erinevate loodete arvuga tiinused vajavad ka erinevat toitmist, ning taas - sööta saab palju ratsionaalsemalt kasutada. Muidu kipuvad üksiktallesid kandvad uted rasvuma, samas kui kolmikutega uttedel on energiast puudu. Meie kari ei ole nii suur, et selliste pisikeste rühmade eraldamine väga palju kokkuhoidu teeks, tühjade uttede välja viimine aitab aga ikka - kevadel tead, et poegijate rühmas on ikka ainult tiined loomad. Ja talvel on aega liha laagerdada ja tühjadest uttedest saab kõrgeima sordi uhelammast. Peamine teadmine, mida meie ultraheliuuringust saame on sisend poegimisajaks: a) karjas on vaid tiined loomad; b) kui näed, et utt hakkab poegima, siis saad vaadata kui palju sealt tulemas on, tead kas pärast esimese poegimist peaks veel vaatama või ei; c) kui poegib keegi, kellele on määratud kolmikud, siis hoiad kohe silmad lahti, et leida üksiktalle poegija, kellele saaks ühe talle lapsendada - lambal on ikkagi vaid kaks tissi ja kolme toitmine on päris keeruline.
Ja täna oli see päev.
Ants tuli oma aparaadiga kohale, koondasime uted sirgesse järjekorda ning saime tööga alustada. Ega see lihtne töö ei ole - lambad ei ole sugugi pöörases vaimustuses, et neid anduriga suditakse, enne võetakse veel ka söögilt maha. Põtkivad mis kole. Ja ega pilt, mida see aparaat edastab vajab väga asjatundlikku interpreteerijat, kes saaks aru, mis (või kes) seal lamba kõhus siis on.
See lammas sai Antsu otsusega kaksikud looted kirja - praktika on näidanud, et ega Ants ei eksi. Loenduri andmed ekraani ülaservas on nullimata ja ei kajasta meie karja tulemusi.

Ja tulemused olid suurepärased! Võib mõnuga uttesid sööta ja kevadist poegimisaega oodata. Tallesid on tulemas:
  1. Kõik uted, kes paaritusse sai pandud olid tiined (100%). Meie uued jäärad olid teinud oma töö põhjalikult. Lihunik minus võibolla natuke kurvastab aga aretaja minus on väga rõõmus ning uhke:)
  2. Karja keskmine viljakus 183%, so iga paaritatud utt toob keskmiselt 1.83 talle. Lambal on kaks nisa ja seetõttu ihkame saada palju tugevaid kaksiktallesid. Samas - eks neid üksiktallesid ja kolmikuid on ikka kah. Inglismaa lleyni aretajad ütlevad, et kui ei taha liialt palju kolmikutega mässata, siis on 1.8 optimaalne, sellest edasi saab suures plaanis minna vaid kolmikute arvu suurenemisega ja see kipub olema vähe efektiivne. Eriti mahepõllumajanduses, rohumaalambaid kasvatades, ilma jõusööda, lutitamise ja muu selliseta. Meil paistab see optimum üsna käes olevat, 70% paaritatud uttedest kannavad kaksikuid, 6% kolmikuid. 
  3. Esimesele poegimisele vastu minevad noorlambad on enamasti see grupp, kes viljakust allapoole tõmbab. Oleme varem neilt eeldanud nii 1.5 talle so iga teine saab kaksikud. Seekord on nende viljakus 178%. Õnneks on noored ilusasti välja arenenud ja tugevad-terved, nad saavad ka kaksikutega hakkama!
  4. Ja uued kallid tõujäärad, kelle ostmise-impordi tähe all möödus veerand 2024 aastast said oma esimese isikliku märgi maha. Parima tulemuse sai Fergal Leonard'i aretatud Maniac, tema paaritatud uttede keskmine viljakus oli 200%, Temale järgnesid Alan McDonald'i aretatud Merlin (183%), Moonshine (182%) ja Matrix (178%). Eks see oli siiski noorte meeste esimene paaritus aga vahetult enne seda pidid nad läbi tegema pika reisi Iirimaalt Eestisse ning 1.5 kuud kestnud karmi karantiini. Paistab, et need vintsutused neid ei murdnud! Ja nagu juba öeldud, suur viljakus = palju kolmikuid ja see ei pruugi olla see millest lambakasvataja tegelikult igatseb. Maniac'i kena tulemuse taga on juba 16% kolmikuid (ja sama palju üksikuid)... 
Nüüd on laudas taas kena ja rahulik. Alles märtsi keskpaigas läheb seal taas tegusamaks - esmalt pügamine-värkimine ja seejärel algab poegimisaeg. Kuigi looted on loetud, siis tegelike talledeni-lammasteni on veel pikk tee/töö minna. Aga algus on väga paljutõotav.

Mats
Hallimäe talust
Eelmine
Oli tegus aasta, tänud kõigile!

Lisa kommentaar

Email again: