Lleyni tõujäärad on valmis tööks

Oma karja täienduseks oleme aastate jooksul Inglismaalt importinud parimaid Lleyni tõuloomi. Nende loomade järeltulijatest valime omakorda parimad puhtatõulised jäärad, keda saab kasutada teiste karjade parandamiseks. Me ei müü jäärtallesid vaid eelistame kasvatada noorlooma üles ning müüa maha siis kui ta on täiskasvanuna ilmutamas kõiki tõule omaseid tunnuseid. Selline 1,5 aastane loom on küps ja valmis paaritama.
Aasta aastalt on tõuloomade valik ja kvaliteet aina tõusnud - selline areng teeb aretaja silmale rõõmu. Importloomad on meie oludega kohanenud ja me oleme teinud nende hulgas vajalikud valikud. Siiski on selle aastaste tõumüüki minevate loomade emade (ja paljudel ka ema-emade) kõrvanumbri alguses EE tähis - need on juba meil Eestis sündinud uted. 
Sellel aastal on müügis viis möödunud aastal sündinud 100% lleyni veresusega noorjäära ja 2 2,5 aastat vana reservjäära, mida oleme igaks juhuks hoidnud endale tagavaraks (kui oma karja jääradega peaks midagi juhtuma). 

Lleyni tõugu lambaid olem nüüdseks kasvatanud juba pea kümme aastat. Alustasime 2014 aastal kui tõime Inglismaalt esimesed puhtatõulised jäärad ja Belgiast 24 noorutte. Jäärasid oleme veel korduvalt juurde toonud ning ka uttesid kahel korral (seekord lleyni emamaalt - Inglismaalt). Jäärade valikul ei ole me kokku hoidnud ning alati toonud selliseid kes oleks Inglismaa aretuspopulatsiooni parimate näitajatega (parimate näitajatega noorjäärade 1-5% seast). Inglismaa lleyni aretajad on väga tore ja innovaatiline seltskond, mõõdetakse ja hinnatakse loomi koguni 22 erinevas aretusväärtuse kategoorias. Meie oleme valinud peamiselt viljakuse, emaomaduste ja looma individuaalse parasiidikindluse aretusväärtusi silmas pidades. Viimane on üsna uus ja innovaatiline näitaja - mõõdetakse looma individuaalset võimekust parasiitidega mitte nakatuda. Ikka on karjas neid loomi, kes on hädalisemad ja selliseid, kes on samal ajal terved ja rõõmsad. Selliste vastupidavamate loomade valik siis toimubki aga mitte visuaalselt vaid läbi geenianalüüsi. Peen värk.
Lleyni lammas on kekmise suurusega (emasloomad ca70 kg) lihalammas. Lleyni aretusel on suurt rõhku pandud looma emaomadustele - loom peab olema viljakas (1,8 - 2,1 talle ute kohta), piimakas ja mis kõige tähtsama - ema peab ise hakkama saama. 
Oma karja kogemustest võime jagada, et pärast alustamise raskuste ületamist (importloomade kohanemine ja valikmaterjali nappus) oleme oma lleyni karjaga 100 % rahul! Ja need, kes on meilt jäärasid ostnud kinnitavad, et asi töötab. 
Poegimisajal meil öövalveid ei ole - hommikul läheme lauta ja vaatame, kes ja kus on poeginud. Mõni sünnitusabi tuleb aasta jooksul ikka teha (väärasend või esmapoegija suure tallega) aga seda on tõesti üksikutel loomadel. Ja tallede suremus on meie karjas alla 5% sündinud talledest (käesoleval aastal vaid üks lleyni tall 85 sündinud puhtaverelistest).
Lleyni jäärad on ka väga kaua karjas ja töövõimelised. Kui intensiivsete lihatõugude jäärad hakkavad välja langema juba 5-6 aastaselt, siis lleyn on tihti töövõimeline ka 8-9 aastaselt. Meie esimene importjäär töötas veel kümne aastasena (teenides siis juba kolmandas karjas).
Kuna emad on piimakad ja hoolitsevad, siis kasvavad talled kiirelt. Oma tapamajja jõuavad esimesed jäärtalled juba ca 3,5 kuud pärast sündi. Ühest kliendi karjast tulid tapamajja lleyni ristandid rootsi peenvilalambaga, kolmiktalled, neli kuud vanad, keskmiselt 22 kg rümp. Ilus.

Lisaks lambaaretajale olen ka lihunik - siia ka lihunikuvaade.
Need siin on selle aasta esimesed puhtaverelised, kes lihakarni jõudsid - 3 kuud 16 päeva ja 3 kuud ning 22 päeva vanad. 16,9 kg ja 20,5 kg rümbad. Oma karja üksiktalledena sündinud jäärtalled.

Kellel huvi võib helistada 53417460 (mats), kirjutada mats@maavillane.ee
Kindlasti soovitan kohale tulla ja oma silmaga üle vaadata.
Taustaks võib vaadata ka siin kodulehel lleyni tõu kohta või siis lleyni aretajate kodulehekülge (inglise keeles).

Mats 
Hallimäe talust
Tõuaretaja ja lihunik
Eelmine
Kuidas grillida lambaliha
Järgmine
Talleliha söömise aeg

Lisa kommentaar

Email again: