header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Tallede tervisest -

- on see ju praegu lamburite jaoks õhtul viimane ja hommikul esimene mõte, hoolsamatel öösel veel lisaks.Tahtsin algul pealkirjaks panna küll  Tallede terviseks! - parimate tervitustega Tipile ja Täpile Otepääle - aga oma töö tõttu kuuleme-räägime peaasjalikult ikka (tervise)muredest.

Kõige olulisem on praeguste ilmadega teadmine, et täis kõhuga terve tall külma ei karda. Kui hoolas utt poegib külmlaudas 20 miinuskraadi juures tugevad kaksikud, lakub nad kohe kuivaks ja imetab piisava hulga ternespiimaga, siis vaatavad hommikul lamburile päikesetõusjärgsete krõbedate kraadide ajal ema kõhu alt vastu neli innukat teotahtelist tallesilma ja häda ei midagi. Sama kehtib ka õuespoegimisel, muidugi peab seal olema ikka kuiva küljealust söödarõnga varjus või selleks kohandatud varjualuses.

Kui laudas on aluspanu märg ja seda on vähe, on kerged tulema nakkushaigused. Tall saab nakkuse kergesti värske nabanööri kaudu, üheks tüüpiliseks põletikutunnuseks on paistes liigesed ja lonkamine. Loomulikult tuleb kiiresti reageerida ka siis, kui paljusid tallesid korraga tabab kõhulahtisus. Sellistel juhtudel on kiiresti vaja appi kutsuda oma loomaarst antibiootikumisüstiga.

(Üksiku talle kõhulahtisuse põhjuseks võib olla nälg, kontrollige, kas kõhulahtisusega talle emal on piima. Halvimal juhul on tal udarapõletik. Eriti suur võimalus udarapõletikule on kolmikute emal, kelle udarat tambitakse ja sikutatakse ka siis, kui see on tühi.)

Kui tundub, et teie laudas on palju loomi tihedalt koos, allapanu vähevõitu ja nakkusoht reaalne, siis võiks vastsündinu nabaköndi 5% joodilahusega puhastada.

Sama seleenisüstide kohta - kui te teate, et teie uted pole saanud tiinuse ajal piisavalt mikroelemente, kui söödaproovid-vereproovid-mullaproovid on näidanud tugevat seleenipuudust või kui teie karjas on eelnevatel aastatel esinenud valgelihastõbe - süstige kõiki tallesid sünnijärgselt seleeniga. Seleeni pole talledele vaja süstida, kui uttede organismis on piisavalt seleeni (mikroelementidega boolid, pidev ja kontrollitud sobiva mineraali söötmine, proovitulemused). Mineraal peaks olema ka talledele kättesaadav.

On olnud juhtumeid, kus talled hakkavad mulda sööma. See lõpeb sooleummistusega, tall jääb lamama ja sureb. Läbi kõhuseina on tunda piklikku paksendit soolestikus. Üheks põhjuseks mullasöömisele võib olla mikroelementide puudus, aga täpset põhjust pole teada. Igal juhul peaks vältima olukorda, kus talled pääsevad ligi segitambitud pinnasele - nabaköndi või lõikuvate hammaste kaudu pääseb organismi ka teetanusetekitaja. Kui tallel on krambid, sundasend ja lõpuks kangestus, siis pole ravida enam võimalik. Teetanuse vastu on võimalik karja vaktsineerida.

Kui talled on juba sünnijärgselt nõrgad võib põhjuseid olla mitu:

- ute kehv toitumus tiinuse ajal, eriti tiinuse lõpul

- ute vanus - väga vanadel ja väga noortel uttedel kipub olema probleeme piimakusega ja tiinuse väljakandmisega

- suguluspaaritus (kas te teate tiineid loomi ostes alati kindlalt, kes ja kus on tallede isa?)

- ka tiinete loomade transport ja keskkonnavahetus võib mõjutada loote tervist, lihtsam on osta mittetiined loomad ja paaritada need koha peal

- nakkushaigused (praegu on päevakorral eelkõige Schmallenbergi viirus)

- ute nõrk emainstinkt - tall on kuivaks lakkumata ja tõrjutud

- talle enda nõrk imemisinstinkt

- ülearetus (ühesuunalise aretuse korral - näiteks ainult super lihavorm - võivad kaotsi minna emaomadused, valige oma põhikarjaloomi heade emaomaduste, mitte sulni koonukese ega võimsa lihavormi järgi)

Lihtsam ja tervislikum on tall ikkagi lihase või võõrasema tissi otsa harjutada, kasvõi ute mitmepäevase sidumise hinnaga. Lutitamine kurnab nii lamburit kui talle.

Kindlasti on teil täiendavaid mõtteid ja tähelepanekuid, need on väga teretulnud, iga uus kogemus on meile hariv ja õpetlik. Kindlasti kipun ennast ka oma kirjatükkides kordama, aga tore tagasiside annab julgust põhitõdesid ikka ja jälle kirja panna. Ja muidugi on ülaltoodu nö kordumakippuvatele küsimustele vastamine. Iga terviseprobleemiga eraldi tuleb ju ikka süvitsi tegelda.

Jõudu ja loovust kõigile

Liilia

 

 

Kommentaarid

Kaire Hiiumaalt kirjutab 7. aprill 2013:

Tahaks ka kasvatajaid innustada sellest küljest, et kui mõnda talle on vaja lisasööta, siis kõige lihtsam viis on potensiaalselt rohke piima ema pea pulkade vahele panna (eraldi aiakesse) ja talled saavad rahus süüa. Ja juba mõne päeva möödudes on tall omaks võetud - ja minu kogemuse põhjal on ka kõige tõrksamad emad taltsuvad ! Pea on siis pulkade vahel nii öösel, kui ka päeval ning söök ja jook on tal nina ees - tundub karm, aga töötab supperhästi! Soovitan soojalt! Jõudu sel pingsal, kuid huvitaval talleperioodil ;)

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon