header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Teistmoodi muru

See aasta on alanud teistmoodi. Koos paljude piirangutega on käinud kaasas ka positiivsem pool - paljude seni tühjade ja vaid harva kasutatavate maamajade korstendest tõuseb nüüd hommikuti suitsu. Kaugtöö võimalused ja hajaasustuse puhtam keskkond on suure hulga suvilatest püsivalt asustatuks teinud. Ja räägitakse, et munejad kanad on turult otsas:) Tore!

Ja nüüd, kui rohi hakkab kasvama, on jälle saabunud aeg, mil seda muruks piirama hakatakse. Kas siis  bensiinimootori- või elektrilise muruniiduki või hoopiski robotniiduki abiga. Palju raha pannakse magama, et õu oleks suvel ühtlaselt pügatud ja roheline. Müügimehed on mõnes reklaamis kasutanud mõtet, et suurematel aladel võiks murupügajana kasutada lammast:) Miks ka mitte?

Lammaste poolt pügatud muru on teistsugune. See on ebaühtlasem, lillelisem ja pakub tunduvalt rohkem elupaiku. Ehk siis igaühe looduskaitse, kus oluliseks teemaks on  kuidas me saame oma koduaias pakkuda erinevaid elupaiku metsiku looduse elanikele. Ja lambamuru on just selline elukeskkond, kus liblikad, putukad-mutukad ja linnud end hästi tunnevad. Linavästrik, kuldnokk ja suitsupääsuke on eriti loomasõbralikud linnud - kus on lambaid, seal on ka lindudel palju mõnusam ja mitmekesisem elu.

Lammas jätab muidugi õuele oma pabulaid. Aga muruniitjad jätavad heitgaase ja müra ja sodikshakitud rohumassi (koos purustatud putukatega). Ja liigne steriilsus (ilus, ühtlane, madal, kunstväetistel kasvav muru) on eluvaene. Ja nii me liblikatest, lindudest ilma jääme... Pabulad kuivavad kiirelt ja on igasugu putukatele ning ka murule endale väga meeltmööda. Sellest kuidas saad oma tegemisega looduse rikkust hoida saad lugeda FB Igaühe looduskaitse lehelt ja Sirbis ilmunud artiklist.

Ja lisaks õuemurule on meie majadel enamasti ka tagaaed, kuhu lambad veelgi paremini sobivad. Hoiavad õunapuude aluse puhta - nii ei teki sügisel mahakukkunud mädanevate õunte laga. Ka tiigi ümbrus ja järsemad nõlvad saavad hooldatud. Ja lisaks linnud ja liblikad. Ning tegelikult on lammas määratult sotsiaalsem tegelane kui näiteks robotniiduk.

Aladel, kus lambaid vast kogu aeg näha ei taha (ukse ees näiteks), oleme teinud karjatussüsteemi, kus lambad on muidu eemal, tagaaias. Päeval, kui ukseesine muru juba kindlasti niitmist vajab, teeme õuele väikese kopli ning laseme lambad sisse — mõne tunniga on rohi söödud ja ukseesine pügatud.

Väiksematel aladel kasutame ka küülikuniidukit. See on eriti tore lahendus. Võrkpõrandaga puuri mööda õue edasi tõstes saab lapp-lapilt muru "niidetud". Küüliku pabul on täiesti kuiv ja peenike ning kaob kohe muru sisse ära. Ja muidugi on küülik eriti armas loomake vaadata.

Sellel aastal on perepoja (11 aastane) küülikukasvatus nii edukalt töötanud, et murule on ilmunud/ilmumas ligi 30 küülikut! Ilmselt sel aastal lambad enam meie õuele ei mahu.

Kui tundub, et lammas majaümbruse hooldajana võiks olla hea mõte, aga soovid selleks pigemini lammast rentida, siis vaata ka meie Lambahotelli teenust.

Mats Meriste

Hallimäe talu peremees

 

Kommentaarid

Taavi kirjutab 21. mai 2020:

Muru pügavat lammast on palju mõnusam jälgida kui muruniitjat lükkavat või trimmerdavat naabrimeest.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon