header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Aretuse võidusammud

 Meie tõuaretuse bürokraatia viib mõnikord küll mõistuse. Keeruline on see paberimajandus olnud - kevadel sai viimaks, pärast kaks aastat kestnud tõsist tööd, aretusprogrammid kinnitatud. Edasi asusime täiel hool loomade pabereid korrastama, et saaks need ikka nõuetekohaselt aretusse liita. Lisaks oleme usinalt töötanud ka Britti aretusorganisatsiooniga, ikka selleks, et nemadki hakkaksid väljastama tõupabereid, mis sobiksid euromäärustega. No ja lisaks toome me maale ka tervet koormat uusi lleyni suguloomi ja pingutame ka neile korrektsete paberite väljastamise nimel. 

Nagu näha on sugulooma aretuses kohati peamiseks tööks mitte niivõrd suurepäraste loomadega töötamine vaid paragrahvide ja paberite kokkusobitamine... Oleme siin õhtuti istunud, joonud teed ja kaevunud kõrvuni EU paksude määruste sügavustesse...

Näide:

"Artikkel 20

Loomade kandmine lisadesse ja nende järglaste kandmine põhiosasse
1.   Kui aretusühing loob artikli 17 kohaselt lisasid, kannab aretusühing aretaja taotluse alusel artikliga 17 ette nähtud tõuraamatu lisasse loomad, kes kuuluvad tema aretusprogrammiga hõlmatud liikidesse, ent ei vasta põhiosasse kandmise tingimustele, eeldusel et kõnealused loomad vastavad II lisa 1. osa II peatükis kehtestatud tingimustele.
2.   Aretusühing kannab aretaja taotluse alusel käesoleva artikli lõikes 1 osutatud loomade järglased artiklis 16 ette nähtud tõuraamatu põhiosasse ja käsitab neid järglasi tõupuhaste aretusloomadena tingimusel, et järglased vastavad II lisa 1. osa III peatükis kehtestatud tingimustele."

Olen endale siisiki lubanud, et kui pean valima loomade kvaliteedi ja paberite kvaliteed vahel siis valin kindlasti loomad. Hea loom töötab alati, hea paber aga...

 No ja seda suurem oli minu rõõm kui ühel hommikul ärgates leidsin köögilaualt ümbriku ja sefiiritordi kirjaga:

No kogu seda kompositsiooni ma ei jõudnudki enne pildistada kui pea pool tordist oli söödud. Aga siis tegin siiski pilti:

Need kollased templitega paberid on siis minu lleyni uttede ja jäärade EU nõuetele vastavad tõupaberid. Seega on järgmine pikk samm astutud - esimesed puhtatõulised loomad on viimaks saanud ka eesti tõuraamatu numbrid.

No ja suur ruur tänu Katrin Tähepõllule (Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu aretustöö kordinaator), kes on selles pikas paberimajandamises tööd teinud. Ning loomulikult ka selle tordi tooja:)

Loodan, et peagi saab rohkem tähelepanu pöörata päris lammastele ning paberimajandus jääb ikkagi seda toetama mitte takistama.

Ja need kaunid jäärad peaksid, läbi suure paberimajanduse ning veoautode abil, juba kuu aja pärast meie tõuloomade ridu väärikalt täiendama asuma!

Mats

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon