header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Karjakoerte suvetöö

Lambakarjas töötab enamasti kahte tüüpi koeri - karja valvajad ja karja ajajad. Suvi on neile kõigile põhiline tööaeg. Tööjaotus lammaste juures on loogiline - valvajad valvavad ja ajajad ajavad.

Vahe on ainult selles, et valvekoerad elavad pidevalt karjas ja nende tööaeg kestab ööpäev läbi. Ajajad lähevad koos peremehega karja siis, kui vaja lambaid koondada või liigutada.  Valvajate tööaeg on enamasti öösel, kui kiskjad on liikvel. Siis möirgavad nad aiaääri mööda iga krõpsu peale ja koondavad vajadusel karja oma selja taha, et asuda lammaste ja ohu vahele. Ajajad lähevad karja siis, kui peremees on liikvel. Johtuvalt sellest näeme karja saabudes oma valvureid ikka lamavas asendis - kevadisel päeval lamamas söödaplatsil:

Suvisel õhtupoolikul samas asendis:

Meie õuemurul pikutamas ja palehigis sugujäärasid valvamas:

Vana paks must jäär taamal pole mitte surnud, vaid ka tööhoos - laseb sõna otseses mõttes leiba luusse, tegu on laste lemmikuga, kes saab keskmiselt rohkem leivatükke. 

Aga koerte juurde tagasi tulles - vahel tuleb ka lisatööd, näiteks on vaja noori kolleege välja õpetada. Meie koerte hulka lisandus hispaania mastif Hüüp Liliani karjast. Aga ka õppetööd saab läbi viia lamades. Ja nagu näha on Hüübil juba õige energiasäästlik asend peaaegu käpas.

 Ega keegi suudakski 24/7 lammaste kõrval püstijalu seista. Karjavalvekoerte päev on öö. 

Karjaajajate elu on hoopis vaheldusrikkam. Saab peremehega kaasas käia, reisida ja joosta. Paraku - siis jälle tagasi aedikusse, sest erinevalt valvuritest ei oska ajajad ennast ise välja lülitada. Seda peame tegema meie.

 Liilia,

siira austusega professionaalsete töökoerte vastu

 

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon