header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Kevadine võõrutusaeg

Rõõmu talus on tõepoolest võõrutusaeg. Katsetasime sel hooajal ebatüüpilist poegimisaega, seadsime veerand põhikarja poegima sügisesse. Seda võimaldab dorperite asesoonsus ehk võime tiinestuda ka muul ajal kui sügisel. Viisime jäära mullu suvel paadiga (seisis seal nagu kangelaseeposte käilakuju, sõõrmed saarelt tulvavaid naiselikke lõhnu püüdmas, uhke profiil  lainete taustal selgelt välja joonistumas...)

laiule noorte uttede juurde, kes olid saanud kevadel aastaseks. Kuna tegu oli esmapoegijatega, siis oli palju üksikuid, aga tiinestumisprotsent üldiselt hea. Juba paarinädalastele talledele panime lisasöödaalasse vilja, lisasööt on talvistele talledele oluline.

Teine oluline asi on jälgida, et allapanu oleks pidevalt puhas ja küllaladane, sest talvised noored kasvavad peamiselt laudas tiheasustuses. Hoidsime ühe laudaotsa lahti päikesevalguse tarvis ja lasime talled ka puhtale jalutusalale - D vitamiin ja liikumine.

Kui need esmavajadused täidetud, siis silm särab ja kilod lisanduvad silmnähtavalt. Ongi käes aeg võõrutada. 

 Kahes osas poegimise kasuks rääkis mitu asja: esiteks nõudlus dorperi suguloomade järele - talvel sündinud loomad on sügisel juba valmis edukaks sigimiseks. Teiseks vajadus värske talleliha järele aastaringselt, mida kindlalt sesoonse paaritusega on raske korraldada. Kui Euroopa ootab lihavõttetalle, siis ehk jõuab see rütm ka meie gurmaanideni.

Kolmandaks - tundsin, et hajutatud poegimisaeg annab ka omanikule veidi rohkem hõlpu, sest mitmesaja looma poegimine ei toimu kõik ühekorraga. 

Paneme nüüd plussid ja miinused kokku ja teeme otsuse uueks hooajaks - kas talvel poeginud uted jäävadki liikuma vastuvoolu ehk lähevad uuesti paaritusse suvel või ootavad koos praegu lõpptiinetega ära sügisese poegimisaja ja liiguvad edasi tavalises rütmis. Kindlasti ei pane me ühte utte poegima kaks korda aastas, sest meie laiuskraadil ei jaksa loomad seda teha.

Dorper võimaldab paindlikku majandamist ja pakub avastamisrõõmu omanikule. 

Liilia

Rõõmu talust

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
LLEYNI NOORJÄÄRAD MÜÜGIKS
 
 Talv on läbi ja aeg valida endale tulevasteks aastateks jäär, kes aitaks karja kvaliteeti edasi viia. Müüa 100% lleyni tõugu jäärad, Eesti Lamba- ja Kit...

Loe edasi...

joon
 
MERIINO NOORUTED MÜÜGIKS
 
Veel on pakkuda kuus aastast meriino noorutte. Uttede meriinoveresus on 87.3% - 93.8%. Uted on väga heas konditsioonis ja valmis kasvõi kohe paaritusse minema (meriinod on asesoonsed ...

Loe edasi...

joon
 
MÜÜA NOORED MERIINO JÄÄRAD
 
Möödunud aastal sündinud meriino noorjäärad on nüüdseks igati täiskasvanud ja valmis oma põhitööle suunduma. Kuna oleme toonud nii sarvedega ku...

Loe edasi...

joon