header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Lambad tapavad puuke?!

Oleme tähele pannud, et puukide arvukus meie kodu ümbruses on aastate jooksul pea olematuks kahanenud. Või vähemasti ei korja lapsed ega koerad-kassid neid enam üles, ometigi liiguvad nad kõik igapäevaselt looduses ringi. Kuhu siis need puugid kadunud on? Lambaaedade rajamise ajal Hallimäele u ~8 aasta eest oli neid siin piisavalt või pisut enam.

Nii kodus kui võõrsil lambaid pügades leiab Mats sageli lammastelt kinni imenud puuke, aga need on eranditult surnud. Niisiis leiavad vereimejad tee lambani, haagivad end looma naha sisse kinni ning heidavad hinge?! On siis lammas mürgine? Siiski mitte:) Asi nimelt sedasi, et lambavill on lamba seljas rasune. Rasu eritavad rasunäärmed villa (ja seeläbi ka lamba) kaitseks.Ja see rasu ei lase kinniimenud puugil lamba seljas hingata, mistõttu vereimejast putukas lihtsalt lämbub. Surnud putukad aga teatavasti ei paljune.

 

Jälgi ajama hakates selgub, et lapsed tallavad suures osas lammastega samu radu - ehk siis mäng käib peamiselt maja ümber aias ja karjamaadel. Kuna meie meriinod armastavad lontsikute servasid näsida, siis on puukidest priid ka jõnglasi köitvad tiigikaldad ja kopralompide servad . Seega - lambad on aastate jooksul karjamaad puukidest "puhastanud" ja lastel sellevõrra ohutum omi mänge mängida. 

Sama mustrit oleme tähele pannud ka oma karjamaadel Lääne-Eestis Matsalu rahvuspargis - vaid mõne aastaga on puugid uutelt karjamaadelt kadunud.

Olivia

 

Kommentaarid

Marju Matsin kirjutab 5. märts 2019:

Keegi pole seda fakti esile tõstnud. Suur tänu huvitava ja õpetliku artikli eest.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon