header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Hobuseaasta väikesed imed

Lõppemas on ilus hobuseaasta ja algamas ilus lamba-ja-kitse-aasta (nagu kõik meie aastad oleks midagi muud kui hobuse- ja lamba-aastad...) Arusaamatuste vältimiseks ütlen kohe, et ma pole mitte astroloogiasõber vaid hoopis hobuse- ja lamba(ja kitse)sõber. Jätame  kaunimad lambapildid algavasse aastasse ja vaatame otsa toredamatele hetkedele Rõõmu talu hobuste aastas. Kõigepealt minu lemmik  - Elmar soos. Hakkamasaamise ja kohastumise tipphetk.

See pilt on tehtud meie kodu aknast enne suure lume tulekut. Ants hõikas mind vaatama ja hea, et fotokas käepärast oli, kvaliteet kiirustamisega küll kesine. Mõne hetke pärast tõstis meie eesti ruun Elmar oma tugevad kabjad juba jälle kõvale maale ja kõndis edasi järgmise rohupuhmani. Ei mingit sohuvajumist ega sealt väljarabelemist, lihtsalt kõndis kõhuni mudasse, sõi sealtki ära maitsvamad palad ja astus edasi. Vaimustav pragmatism, hobused tavaliselt ju pelgavad tüma maad. Kolmas, soojaverelisegeeniga hobune, püsis ettepandud heinarulli juures, aga eestlased hulkusid viimaseid rohelisi kõrsi nakitsedes luhal. Karjatame hobuseid üldiselt mugavuse mõttes koos lammastega, aga nüüd peame hobuseid vahel ka eraldi, sest neile on lihtne vedada üks nöör ümber soiste alade, mis lammastele ei sobi. Ja saame niimoodi ka need hooldatud. (Panin jäära "trofeekolju" elupuuharude vahele tihastele puhtaks nokkida, saab ka hästi hooldatud)

 Külmaverelisus on soojaverelisuse vastand, mis kirjeldab aborigeenseid ja sammuhobusetüüpi tõuge, aga samas kirjeldab see ka ju suurepäraselt käitumist. Leppida toiduga, elutingimustega, inimese ja tema tahtmistega. Lapsed võtavad leivatüki, pusserdavad nöörist midagi ratsmesarnast ja kondavad oma karvaste hobustega mööda karjamaad. Ei pea enne "maha kordetama" ega kartma, et trollimoodi (maa)villane diivan alt minema paneb. Mulle meeldivad loomad, kes meie tingimustes hakkama saavad, korralik talvekasukas seljas ja polster naha all.

 Ja küllap on Karula tänapäeval üks väheseid kohti, kus võivad juhtuda väikesed jõuluimed - just keset hobuseaasta jutu kirjutamist tulevad naabrid oma hobustega üle mägede tassikest teed jooma! Tõstame sadulad tuppa tahenema ja laseme nende hobused omadega kokku, järsku on meil akna all hobuseaasta lõpu puhul hobusekari.

Joome toas teed, sööme pliidi kohal kuivanud lambavorsti ja vaatame, kuidas õues sõpru ja sugulasi võõrustatakse. Siis saadame külalised jälle teele.

 

Ja vana aasta samamoodi. Üle lumiste küngaste. 

Loodan, et teie hobuseaasta oli õnnelik ja lamba(ja kitse)aasta tuleb suurepärane!

 

Liilia

Rõõmu talust

 

P.S. Järgmisel aastal ehitame maja juurde lasipuu.

Kommentaarid

Liilia kirjutab 23. jaanuar 2015:

Aitäh, Helle! Sinu kasulapsel läheb hästi, ta sai varsana hea hoo sisse ja kasvas tõeliseks tugevaks mürakaks. Tore, et tal ikka silma peal hoiad, tule teda jälle vahel vaatama!

Helle kirjutab 12. jaanuar 2015:

TERVISI ELMARILE! TORE,ET TAL HÄSTI LÄHEB! ILUSAT AASTAT!

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon