header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

raud ja vill

Möödunud nädala lõpupoole tegid Maavillased Mats ja Oll kiire tööreisi Itaaliasse Biellase, Mandri-Euroopa villatöötlemise ajaloolisse keskussesse, et saada targemaks kaasaegse villatöötlemise võimalustest. Biella oli sihtkohaks seetõttu, et sinna piirkonda on ajalooliselt koondunud villatootmine koos kogu kaasnevaga. Seal on koos parimad villatööstuste seadmete tootjad, parimad villavabrikud, tekstiilitööstus ja loomulikult ka kaasnevad oskused, teadmised ja kogemused. Kuigi villatööstus on allkäimas (enam ei tooda asumaadest lõputult toorainet) on Biellas siiski ilmselt rohkem villatööstuse kompetentsi kui mujal...

Esimese päeva pühendasime villatöötlemis seadmete tootmisega tutvumisele. Meid võttis vastu Federico Siragausa kes toodab lisaks suurtele hiigelvabrikutele kraase ka laboritele ja väiketööstustele. Meie eesmärgiks oli uurida, milliseid seadmeid on võimalik toota väikevabrikutele ja uurida ka kuidas kaasaegne villatöötlusliin tegelikult töötab. Ja oli põnev ning kasulik päev! Enamasti koosneb ju meie teadmine villatöötlemisest neist katketest mida oleme igapäevaselt kogunud. Enam-vähem oleme käinud läbi tootmisliini Süvahavvval ja Sangaste vabrikus (seadmed on seal aga igivanad), detailselt jagame vaid käsitsi ketramise tehnikaid. Nüüd vaatasime ühe kaasaegse villavabriku tööliini algusest lõpuni läbi, võtsime masinad lahti, kuulasime selgitusi, et mis detail mida teeb. Lõpuks ketrasime terve hulga lõnga, vaatasime kuidas mängida erinevate ketrusparameetritega ning tutvusime erinevate kiududega ning nende töötlemise vooruste ja puudustega. Meie ümber aga freesiti ja treiti uusi kraase (no kui me lõpuks lõpetasime, siis oli tööpäev ammu lõppenud ja viimanegi treial kodus teleka ees pikutamas). Kõik see oli nii intensiivne ja huvitav, et ei olnud aega piltigi teha, siiski mõne klõpsu ma ikka tegime. Siin vaatame me moodsat väikevabrikule mõeldud ketrus/korrutusmasinat. Oll kuulab näpp ninas kuidas lõng seal valmib.

Fotokast pilti allalaadides nägin, et eelmine foto oli tehtud meie enda villakojas samuti ketramisest:

Ilmselt on meil veel seda mida seal enam ei ole ja vastupidi.

Kui esimese Itaaliapäeva pühendasime rauale ja selle uurimisele, siis teise päeva veetsime villa kui sellisega tegeledes. Võtsime koha sisse ühes endises hiigelvillavabrikus tühjaks jäänud tööstusalal ja kohtusime kahe tõsise villamehega Nigeli ja Carminega, et rääkida villast, selle töötlemisest, hindamisest ja koostööst. Algas taas väga tihe, pikk ja põnev päev. Kahjuks olime taas nii köidetud, et fotokat pea ei kasutanud, saan lisada paar pilti, mis on tehtud siis kui käisime vahepeal tuulutamas ja vana villatööstusega tutvumas.

Siin oleme me ühe tootmiskorpuse katusel ja Nigel näitab Ollile all olevat vabriku hüdroajamit, mis nüüd toodab elektrit.

Nigel ja Carmine kutsusin ennast villameesteks ja kindlasti nad seda ka olid. Mõlemad olid kasvanud ja töötanud villamaailmas nii Bradfordis Inglismaal kui Biellas, alustanud villa sorteerijate ja pakkijatena, lõpetanud juhtide ja spetsialistidena. Mehed kes tunnevad villa ja villa tüüpe ning kogu tootmist ja töötlemist pisiasjadeni. Neil ei olemas sellist asja nagu vill - neil on sadu erinevaid villatüüpe ja erimeid, igaüks sobilik just mõneks kindlaks eesmärgiks ja vajamas just sellele tüübile sobilikku töötlemist. Koos villameestega vaatasime üle kaasatoodud näidised Eesti lammaste villades ning kuulasime, mida nendest arvatakse. Vaatasime üle ühe villatootmise ahela alates sorteerimisest kuni kanga kudumiseni.

See mida nad hetkel teevad on suurvillatööstuse teenuste vahendamine villatootjatele ning nõustamine. Need mehed omavad ülevaadet Biella piirkonna villatöötlemise ettevõtetest, teavad millised on erinevad võimalused ja spetsialiseerumused ning tunnevad ka villa ja selle tüüpe. Istusime meie siis terve pika päeva ja kuulasime, küsisime ja rääkisime kuidas asjad Eestis käivad.

Nii juhtuski, et kui me esimesel päeval nägime kogu rauda, mis villa töötleb, siis teisel päeval vaatasime asja rohkem villa vaatenurgast, mis nende masinate vahele poeb. Rääkisime lahti villa töötlemise spetsiifikad olenevalt tooraine erinevustest ja lõpp-produkti soovidest. Vaatasime erinevaid villatooteid heidest erinevate lõngadeni ning vildist kangani, mida sealse piiirkonna vabrikud toodavad. Lisaks tegime ringkäigu ka selle vabriku arhiivi, kus oli näha kõik kanganäidised, misa seal kootud oli. Muljetavaldav näitus.

Mis sellest kõiges nüüd saab... Esiteks oleme nüüd kohe palju-palju targemad. Kohe hea meel oli mõlemal päeval, et villavabriku seadmete ostmiseks rahastuse leidmine on senini ebaõnnestunud - ilmselt oleksid meie puudulikud teadmised meile paraja jama kokku keeranud. Villaseadmed on kallid ja spetsiifilised, selleks, et sellist soetust teha peaks olema väga hea ülevaade sellest kuidas asjad käivad. Teiseks said loodud mõned kontaktid, mis peavad nüüd koostööks arenema - elame-näeme. Hetkel on igatahes pea häid mõtteid täis.

mats

Hallimäelt

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon