header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Söödarõngastest

Söödarõngaste kohta võib öelda nagu tuntud ühiskonnakorralduse kohta, et "....aga seni pole keegi midagi paremat välja mõelnud". Meie oleme igal juhul sellele süsteemile truuks jäänud ja probleemide ilmnemisel katsume leida lahendusi. 

Maavillaste ja & sõprade jäärakari elab suure osa aastast Rõõmu talus. Käivad sügisel oma utekarjades ja paaritusaja lõpus kogunevad jälle siia teiste rahulolevate poistega reservi. Muljeid vahetama. Kamba peale on meil nii sarvilisi kui sarvedeta jäärasid. Pole veel juhtunud, et tekselite punnis silmad oleks söödarõnga pulkade vahele kinni jäänud, aga meriinode ja aborigeensete jäärade sarved kipuvad küll vahel segama. Kui söödarõngas on täis, pole häda midagi, kõik saavad süüa. Meriino Robääri näos muidugi on juba teatav prantslaslik traagika.

 Aga kui rull on otsakorral, siis sarvilised teiste kombel oma pead sisse pistma ei mahu. Seni oleme seda arvestades püüdnud rutem uue rulli panna või sisu käsitsi serva tõsta, aga päris head lahendused need polnud.

Siis tellis meriinomagnaat Mats spetsiaalse sarvilistele mõeldud söödarõnga, just jäärakarja jaoks. Sellel puuduvad püstvarvad, mis sarvede taha kinni jääksid. Nüüd on uus rõngas meie laudas paigas ja töötab väga tõhusalt. Kõik mahuvad seest sööma.

 

Uttede jaoks sobivad ikka tavalised rõngad. Oma ainsat sarvedega utte seega lihtsalt represseerime. Noorloomadele rõngaid tellides palusime püstpulkade vahe kitsama teha, et väiksemad loomad pulkade vahelt sisse ei poeks sööta reostama. See lahendus töötab ka. Aga kuna rull on ikka sama suur, siis rõnga läbimõõtu vähendada ei saa ja väikesed loomad ei ulatu heina- või silorulli südamikku sööma. Siis tuleb ikkagi hea omanik ja kougib keskosa serva poole, et kõik kätte saaks. Antsuga koos on pildile jäänud ka meie karjavalvekoera kutsikad ja nende sõber lammas.

Käisin eelmisel nädalal konsulendisüsteemi raames Hannoveri loomakasvatusmessil ja leidsin sealt ka sellele probleemile lahenduse - plastmoodulitest söödarõnga, mis söövate loomade survel pikapeale kokku surutakse, nii et kogu maas olev sööt lõpuks kätte saadakse. Plastmooduleid ühendavad liigendid, moodulite alumises osas on sisseehitatud raskused, mis ei lase loomadel püsti lapikuks pressitud rõngast ümber lükata. Messil oli küll veistele ja hobustele mõeldud prototüüp, aga varem või hiljem jõuab see nagunii ka lammasteni. Meie noored lambad kasvavad muidugi enne suureks ja ulatuvad siis juba hästi ka tavalise rõnga keskosani. 

Liilia

Kommentaarid

Liilia kirjutab 28. detsember 2014:

Karvapallid on igaüks juba oma kodus oma lammaste vahel. Kallistused siis hoopis teie perele aastalõpu puhul! Aitäh meie toimetustele kaasa elamast!

Piia kirjutab 18. november 2014:

Tore kui lõpuks lahendused leitakse, jõudu teile! Aga need valged karvapallid - neid tahaks natuke mutsutada ja kallistada küll :)

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon