header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Lleyni lammas - emalammas

 "Behind every successful ram are hard working ewes"

Harjumuspäraselt jagame lambaid villa- ja lihalammasteks. Villalambad on aretatud andama kvaliteetset villa ja lihalammasteks peame me lambaid kelle aretus on suunatud kvaliteetse lihakeha suunal. Valides nendel toodangu suundadel on lamba emaomadused tihtipeale tagaplaanile jäänud ja selle kompenseerimiseks on laias ilmas hakatud aretama ka emalammast.

Emalamba tõu puhul on aretuses tähtsaks peetud just lamba emaomaduste parandamist. Emalammas peab ise olema vähenõudlik, ta ei pea olema kehalt ülemäära suur. Emalammas peaks olema viljakas, piimakas ja pühendama ennast tallede kasvatamisele. Hea emalammas peaks olema lihtsa poegimisega ja ise kõigega hakkama saama.

Otsides sellist lambatõugu laiast ilmast jäi pilk pidama Lleyni lambale. Nüüd on Hallimäe talul teadaolevalt esimesena Eestis olemas puhast tõugu Lleyni aretuskari (jäärasid on Eestisse varemgi toodud).

Lleyn on keskmise suurusega lambatõug, uted kaaluvad kuni 75 kg. Lammast iseloomustavad vähenõudlikus, rahulik iseloom, kerged poegimised, piimakus ning hoolivus talledest. Lleyni uted poegivad enamasti kaksikuid, viljakus jääb vahemikku 1,8 - 2,1 talle ute kohta. Tõug ise pärineb Inglismaalt ning on viimasel 10 aastal kiiresti kogunud populaarsust ka mandri Euroopas ja Kanadas. Peamiseks populaarsust tagavateks omadusteks ongi olnud just tõu silmapaistvalt head emaomadused ning vähenõudlikus.

Emalamba kasutamisel on oluline tema võimekus ilmale tuua korralikke ristand-tallesid erinevate lõpplihatõugu jääradega (teksel, suffolk, belteks jne). Sellel suvel Inglismaal õppereisil käies nägime lambamessil just rohkesti erinevaid ristandeid tekseli ja sinise tekseliga. Sellised talled on oma lihavormilt üsna isasse, kuid lambapidaja ei pea võitlema hoolimatute ja raskete tekseli emadega.

Esimene keeruline probleem, mis selle lambatõuga Eestis lahendada tuleb on tema nimi. Lleyn on kena küll aga mitte eriti suupärane, nii pakuks mina selle tõu uueks eestipäraseks nimeks "glinn", mis ligikaudu vastab ka nime Ingliskeelsele hääldusele. Kas see nimekuju nii ka jääb? Elame näeme.

Hallimäe talu glinni karjas on nüüd 22 utt-talle ja kaks jäära. Eesmärgiks on karja kasvatada ning aretada loodud alusest üks viljakas ja vähenõudlik Eesti-glinni kari. Hetkel on lammastel aega Eesti õhuga kohaneda ja nii kuu aja pärast algab paaritushooaeg ka neile. Palju neist esimesel aastal tiinestub ja kuidas möödub neil esimene kohanemise aasta siin, seda saame näha aga tulevaks aastaks saab ehk juba teha esimese kokkuvõtte glinni lamba edukusest Eestis (ristandina on glinn ennast siinmail juba tõestanud).

Rohkem infot selle tõu kohta saab vaadata aretusseltsi kodulehelt http://www.lleynsheep.com/. Sellelt lehelt on pärit ka loosung, millega ma seda kirjatükki alustasin: "Behind every successful ram are hard working ewes". (iga eduka jäära tulemuse taga on rasket tööd tegevad uted). Üsna kujundlik ja õiglane seisukoht, nii tihti kohtan minagi karjades seda seisukohta, et isegi mitmiktallede sünnis tuleb näha jäära head tööd, nii panustataksegi tihti ainult jääradessse ja utekari - tegelikult väga oluline komponent - jääb tahaplaanile. Paraku lisab hullult hea lihavormiga jäär oma utt järeltulijatesse tihti lisaks suurele kehale ka suhteliselt halvad emaomadused. Nii saame suuri tallesid aga kui suure vaevaga??

mats

Hallimäe talust

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon