header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Karjakoera õpetamisest

 Hea karjakoer on lambakasvataja parim abiline. Sellepärast oligi meil tuline kahju oma valmis töökoerast, kes kevadel õnnetult hukka sai. Kurbusele lisandus mure nagu iga hea spetsialisti lahkumisel - kes asendab? St kuidas Kalle järjest suureneva lambahulgaga üksi jõuab. Ja kuna tööliini borderkollide enesealalhoiuinstinkt on tavalemmikust madalam, on hea kui "varumees" alati olemas. Kui lambatöö silmapiiril ei pruugi koer märgata lähenevat traktorit või kurnab ennast lõpetamiskäsuta mõneks ajaks töövõimetuks. Meie koeragi ajas vabasurma tema enda ohutundeta tormamine. Kalle jäi. Aga kaks pead on ikka kaks pead. Peremehe peale lisaks.

Õnneks oli parajas vanuses töökoerapesakond Saaremaal kohe võtta ja nüüd on meil juba mitu kuud tasakaalukas ja asjalik Pini. Tal on kõige tähtsam - tugev instinkt. Nüüd tuleb sellele alusmüürile toetada teadmised ja kuulekus.

Pini saab aastaseks aasta lõpus. Esimene aasta kulubki sellele, et saavutada koeraga hea kontakt - ta peab õppima inimest jälgima ja arvestama. Usaldama ja märguannetest aru saama. Koer, kes istub suurema aja kinni, ei suuda töösituatsiooni sattudes keskenduda vaid tegeleb uute muljetega. Hea on võtta koera igale poole kaasa, harjutada teda uute olukordadega (kindlasti autosõit, teised koerad, inimesed, jalutusrihm, traktor jne) Igas uues olukorras kontrollin, kas Pini mind jälgib ja kuulab, kas seniõpitu toimib ka uues olukorras, kasvõi lihtne "istu" või "siia", mida ta hästi oskab. Pole ju abi käsklustest, mis näiteks lammaste või kanade lähedal peast pühitud on. Kui kutsikal on õnn sattuda lammaste lähedale peab ta kindlasti oskama käsklust "siia" või "tule ära", mis ei tohiks olla karistus vaid toimuma mänguliselt, et koer ei hakkaks tööd lõpetavaid käsklusi sihilikult eirama.

Ants tõi mulle äsja Inglismaalt mitu põnevat koeravilet ja proovin nüüd vilehelidki käsklustega paralleelselt Pinile selgeks õpetada. Esialgu näeb see muidugi nii välja, et nutikas koer vahib mind üsna imestunult kui imeasjandusest erinevaid kähinaid ja korinaid välja pigistan, aga küll ma selgeks saan...

Püüan Piniga tegeleda iga päev natuke, kasvõi kordan seda, mis juba õpitud. Kinnistamine ja hea sooritus meeldivad koerale. Õnnestunud ülesanne on koerale parim preemia. Karja juurde minnes hoian koera enda lähedal, et ta ise ajama ei hakkaks ja ma näeks, mida ta teeb. Kui on näha, et kipub tormama lähen kasvõi selleks korraks ära. 

Minu jaoks on oluline kõigepealt selgeks saada pidurdav OOTA, et koer võtaks hoo maha ja ootaks mind järgi enne kui tegevust jätkab. Käsklust EI pruugin õppides võimalikult vähe. Aga see peab olema selge ja toimima.Siis kindlasti tavalised ISTU ja MAHA (lama), mida püüan panna toimima tasapisi juba ka distantsilt. See ongi tavakoera ja karjaajaja suurim erinevus - karjakoer peab töötama eemal, mitte jala kõrval omanikule näkku vahtides. Samas peab kunagi hästi toimima ka käsklus KÕRVAL, et liikuda vajadusel koos. Kuna Pinile meeldib saata mind ka traktoris ja tal on akna all oma koht, siis saan seal - toredal kaasasõidul - treenida paigalejäämist käsklusega KOHT. Talle meeldib oma koht traktoris, kohe sõidetakse edasi ja lihtne on siduda käsklus KOHT väikese ootamisega kuni kabiinist väljun, mõnd aiaposti paika panen või midagi muud teen, siis kohe jälle tagasi ja koera kiitma! Ja saabki aru, et paigalejäädes on perenaine rõõmus ja sõidetakse edasi - näiteks lammaste juurde. Jälle sammuke toimivale käsklusele lähemale. 

Noore koera õpetamine ongi ju tegelikult tema tegevuste kinnitamine omapoolse käsklusega. Kui hiljem on kõigepealt käsklus ja siis koera tegevus, siis praegu on tihti vastupidi - koer teeb antud olukorras soovitut ja see tuleb kiiresti kinnitada käsklusega. Ja nii palju kordi... 

Lammaste juures meeldib mulle Pini ja kõigi teiste heade tööborderite instinkt, mis käseb joosta suure ringiga karja taha minu vastu. Ta ei torma karja sisse vaid püüab loomad kokku koguda. Nüüd tuleb tema erinevalt poolt ümber karja jooksmisi hakata siduma poolt märkivate käsklustega VASAK või PAREM. Kui jookseb paremale, siis kiiresti PAREM jne. Tuleb olla ainult väga püsiv. Täpsem töö käib muidugi pika rihma otsas, see hoiab ära ka mõttetut tormamist ja seega mõttetut käratsemist, keelavaid käsklusi ja muud segavat. Kui koer tormab karja sisse või "lõikab nurki", tuleb kõigepealt sellest halvast kombest lahti saada, abiks on kindlasti väikesed piiratud töökoplid. Eelmiste koertega kasutasin korraliku ringi ja poolte harjutamiseks näiteks silorõngast talvisel söötmisalal, kus lambad rahulikult söövad ega pane pahaks kui koeraga lõputult nende ümber ringe teeme oma mantrat korrates.

Öösel ja vajadusel ka mõnikord päeval on koerad aedikus või muul moel kinni. Pole vaja luua olukorda, mil nad ise otsustavad lambaid ajama minna. Tööle minnakse ainult koos inimesega, muul ajal pole ajajakoeral lammaste juurde asja.

Need on lihtsalt mõned tillukesed tähelepanekud mu oma tööst,mis peab mahtuma igapäevatoimetuste hulka. Igal koeraga lamburil kindlasti omad nipid.

Koerateema võtame käsile ka järgmisel nädalal 28.augustil Sänna kogumiskeskuses lambatöökoeri tutvustaval õppepäeval. Räägime nii ajajatest kui valvajatest ja näitame neid erinevaid koeri oma toimetustes. Koos lammastega muidugi. Tegu ei ole koeratreeninguga vaid tutvustava päevaga. Räägime ka kiskjakahjudest, ohtudest ja võimalustest. Lähemat infot saab Võru Taluliidust, kellega koos koolituspäeva korraldame. www.taluliit.info

Liilia

 

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon