header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

ja veelkorra Inglismaale

 Sellel aastal muud ei olegi kui ainult mööda maailma ringiajamine... Seekord külastas Maavillaste lamba-aretuse osakond (Mats ja Ants) Inglismaad eesmärgiga vaadata sealseid lambatõuge. Mõte on tuua sealtki ehk endale mõned uued tõulambad juurde aga eks näis kuis nüüd asjad arenema hakkavad.

Seimeseks kohaks kuhu läksime oli Brittide suurim lambafestival National Sheep Event  2014. Terve päev tutvusime erinevate lambatõugudega, kõiksugu lambakasvatusvidinate tootjatega ning võistlustega. Kogu seal olnust ülevaate saamiseks oleks vaja eraldi koduleht teha aga mõned pildid ikka lisan.

Kõik esindatud tõud olid loomulikult kõige paremad... Kõikse paremate emaomadustega, kiired kasvama, muidu malbe meelega ja korduvalt kõiki näituseid võitnud. Raske oli valida ja hinnata...

Lisaks oli eksponeeritud ka parimadd lambaussid ja muud parasiidid, kõikidest keemia, süstalde ja toidulisandite lettidest ei hakka pilte panemagi.

Platsil õues toimus ka lambaaaia ehitajate võistlused (millal meil aia ehitamine muutub sisseostataavaks ja profitööks nagu näiteks pügamine?)

ja loomulikult ka pügamisvõistlus

ning koolitatud karja ajamiskoerte oksjon

 

Kui mess oli külastatud, siis veetsime järgnevad kaks päeva erinevates tõuaretus farmides, et tutvuda tõugudega, mida võiks Eestisegi importida. Taaskord äärmiselt õpetlik retk! Kokku jõudsime kahe piiiiika pöeva jooksul külastada kuute erinevat aretusfarmi, päev lõppes pimedas ja c´viimaseid lambaid vaatasime ikka tulede valgel. Nii tõud ise, pidamisviisid kui ka lambaaretajate mõtteterad said hoolega läbi uuritud ja salvestatud. Väga põnev oli. Väike valik nähtust kah:

 

Loomulikult on just hekk see peamine mida Inglismaal näha saab, hekk paremal, hekk vasakul ja võibolla lammas heki taga... Rooli usaldasime kõrvalistujale nagu näha.

Need on sinise tekseli ja Lleyni jäärad. Mõlemad tõud on siinmailgi huvilisi leidnud ja mõnede isendite näol ka kohele jõudnud - elame näeme mis edasi hakkab saama.

Chevioti jäärad - ägedad lambad. Cheviotiga alustati kunagi ka Eesti valgepealise aretust, äkki peaks seda tõugu taas meile sisse tooma?

 

Tekseli lihajunn ja all tema järeltulijad (seas ka mõned sinise tekseli lapsukesed)

 

 Ja lõpetuseks ka üks dorseti aretuskari. Dorset jättis kah väga uhke mulje, lisaks oli sealse farmi omanikud äärmiselt kenad inimesed, ning juttu oleks nendega jagunud ilmselt kauemakski. Paraku oli juba suur öö väljas ning hommikul vaja juba lennukile tormata.

 

 Nii ta käidud saigi jälle. Mõtted on idanema pandud, loodud kontaktid arenevad ja loota on, et sellestki reisist saab arenema mõnigi uute tõuloomade Eestisse toomine. Saadud teadmised ja uued mõtted naguinii lisaks.

 mats

 Hallimäelt

 

 

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon