header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Meriino lõng
sisujoon

Saame tuttavaks - maavillane meriino lõng: vill kodustelt Karula rahvuspargi küngastelt, ketramine Euroopa villatöötlemise hällist Inglismaal. Kvaliteetseim lõng, mis Eesti lammaste villast kedratud.

Meie talud on mahedad, mis tähendab, et karjamaad on mürgivabad ja lambad õnnelikud. Elame Karula rahvuspargi kuppelmaastikul, kus meie sõbralikud meriinolambad hooldavad maalilisi karjamaid kasvatades endile samal ajal selga väga peent villa. Meriino vill on väga peen ja seetõttu eriti pehme. Laias maailmas ongi meriino pehme villa sünonüümiks ning sellest villast valmistatakse hinnatud tooteid, sealhulgas ihupesu nii imikutele kui täiskasvanutele. 

Lõng sai kedratud kolmekordne, et oleks piisavalt keerdu lastele pehmete soojade sokkide kudumiseks. Samas on see lõng tehtud jämedusega, mis sobilik kampsunite-mütside-sallide-kinnaste meisterdamiseks. Võrreldes kraaslõngaga on kammlõng siledam ja ühtlasem ning seetõttu nahasõbralikum.

Lambavalget 100% meriinolõnga müüme 50g (200m) tokkidena, sellistena nagu näha fotol.

Lõng on kolmekordne, jämedusega 12/3 ja sobib kudumiseks varrastega 2 kuni 3,5.

Hind: 8 €/tokk (50g)

 

 

Maavillaste käänuline tee kvaliteetse peenvillase meriino lõngani

Lõnga ketramiseks on vaja villa, mille saamiseks on omakorda vaja lambaid. Enne kui asusime peene villa otsingutele kaugematel maadel käisme läbi kodumaised rajad: seiklesime Saaremaal ja kõndisime Kihnus ning mõlgutasime mõtteid Mulgimaal. Tookord sai otsitud lambaid, kel seljas peen vill ja mida oleks samas ka piisavalt palju, et villavabrikus jutule saada. Peetud sai nii- ja naasuguseid loomi, kuid kahjuks ei kasvatanud nad sellist villa, mis maavillaste suuri soove rahuldanud oleks. Seetõttu sai siirdutud kaugematele radadele, mis viisid meid meriinode laia maailma ehk siis täpsemalt Lõuna-Prantsusmaale ja Arles´meriinode juurde. Selle seiklusrikka merereisi tulemusena jõudsid maavillaste karja esimesed meriinojäärad Hanry ja Robert (hääldus mõistagi prantsusepärane). Nende järglased elavad meie karjades ja hooldavad Karula rahvuspargi kurvilisi pärandmaastikke ning varustavad meid väga peene valge villaga, millele on kõrge hinnangu andnud nii Inglismaa kui Itaalia villaeksperdid. Võrreldes suurema osaga maailmast on meie meriinovill väärtuslikum, sest oma taludes peame lambaid mahedalt. Laias maailmas kasutatakse sagedasti lammaste pidamisel mürke nii põldudel-karjamaadel kui ka parasiitide tõrjeks loomadel, saastades seeläbi ka villa loomade seljas. Masstootmise juures on selliste meetmete kasutamine hetkel tõsiasi.

 

 

Väga kvaliteetse peene villa olemasolu ei tähenda iseenesest koheselt head lõnga. Sest, nagu omakorda selgus otsingute käigus, ei leidu Eestis villavabrikut, mis suudaks peenvilla töödelda. Sammukese edasi aitas meid hea naaber Läti, kus on olemas vabrik, mis saab meriinovilla kedrata. Esialgu sealne kvaliteet maavillaste vajadusi rahuldas, aga hinges kripeldas - kas tõesti pole meie lammaste villast võimalik midagi paremat välja võluda?

Pikemad otsingud  tõid teadmise, et valdavalt tegeletakse laias maailmas masstootmisega, kus kasutatakse heldekäeliselt kemikaale. Ja paraku ei ole villavabrikuid, mis suudaks töödelda väga peent villa loodussõbralikult, just jalaga segada. Meie eesmärk oli aga oma meriinokarja vill kedrata kvaliteetseks lõngaks võimalikult loodussõbralikult. 

Niisiis sattusid maavillased Olivia ja Lilian Suurbritanniasse, kus nauditi päikselist (?!) ilma, head seltskonda ja skons´e ning käidi muuseas parempoolse liikluse kiuste mitmesaja miili kaugusel väikese villavabrikuga tutvumas. Vastuvõtt oli soe ja võimaluste rohkus võttis silme eest kirjuks. Niisiis juhtuski, et lasime meriinovilla lõngaks kedrata just selles väikeses Inglismaa villavabrikus, kus väärtustatakse looduslähedast ja mahedat tootmist.

Lugu pole muidugi kaugeltki veel lõppenud, võib öelda, et oleme jõudnud vahefinišisse - ja hea ajaga:)

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon