header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Pügamisteenus
sisujoon

Lammaste pügamine on oskustöö ja see töö on mõistlik jätta asjatundja teha. Oskaja pügab lambad kordades kiiremini ning säästab seeläbi teie aega (raha), tervist ning lambaid. Lambale on oluliselt vähem stressi ja piina kui pügamine võtab vaid paar minutit, nii võib pügada ka tiineid lambaid (lihtsustab poegimist ja imetamist). Asjatundlik pügaja märkab enamasti ka seda kui lambaga ei ole kõik korras, pilguheit vanema ute hammastele ja udarale on pügamise lahutamatu osa ja aitab sageli vältida paljusid lambapidamisega seotud ebemeeldivusi.

Pügamise hinnakiri (hindadele lisandub käibemaks 20%) :

lammaste arv

pügamise hind  (lammas)*

lisatasud (kari)
0 - 15 60 €/h  -
16 - 60 2,60 € 12 € 
61 - 120 2,60 € -
121 - ... 2,40 € -
sõrgade värkimine 1,50 € -
transport** 0,5 €/km  

* Hinnas võib tulla muutusi olenevalt karja seisukorrast: hind võib olla kõrgem kui lambad on väga määrdunud, villak on viltunud või esineb pügajast mitteolenevaid viivitusi (lambad ei ole kinni, puudub elekter jne).

** Transporditasu 0,50 €/km (sisaldab edasi-tagasi sõidetud kilomeetreid). Kui piirkonnas on korraga pügada mitu karja, siis jagatakse transpordi kulud. Sõidu alguspunkt/lõpp-punkt on reeglina Valgamaa, Karula vald, Rebasemõisa küla (vaata kaarti ja saad arvestada ligikaudse sõidukulu).

Korraliku ettevalmistuse korral laabub pügamine kiiresti, on lihtne ja efektiivne karja omanikule ning lambad saavad kiiresti tagasi oma normaalse elu juurde. Pea kõik pügamiseks vajalik on pügajal kaasas, enamasti on vaja lisada vaid elekter ja lambad. Siiski peaks silmas pidama järgmiseid nõuandeid:

  • Ettevalmistused pügamiseks peavad olema tehtud enne pügaja saabumist! Reeglina on nii, et need lambad, kes tulevad kutsumise peale lauta teevad seda alati kuni pügaja tulemiseni - siis ei meelita neid tuppa enam mingi vägi ja palju väärtuslikku aega kulub lammaste tagaajamisele. Varu ka valgustid, vajalikud pikendused, villakotid jne.
  • veendu, et lambad on kuivad, märja lamba pügamisest võib pügaja keelduda. Samuti on märga villa keeruline käidelda ja säilitada
  • lambad peavad olema kinni ja koondatavad. Heaks abivahendiks on mõningases koguses puust või metallist 2-3 m pikad aiamoodulid millega saab lambaid grupeerida ja kokku suruda. Pügaja peab saama lambaid lihtsalt haarata (mitte taga ajada!) ja pärast pügamist vabastada. Kui lambaid ei ole võimalik koondada peab omanik korraldama lammaste ettetoomise pügajale.Tihti pügan otse lambasulus - nii jääb ära lammaste mõttetu lohistamine, samas ei tohiks korraga pügamisel olevas rühmas olla üle 15 (20) lamba - suureneb õnnetuste oht (lämbumine/tallamine) ning lambad on liiga kaua häiritud keskkonnas. Mõistlik ongi suuremas karjas lambaid pügamisalasse tuua grupi kaupa nii saavad ülejäänud lambad rahulikult süüa. 
  • pügamisplats peab olema valge (varu vajadusel lisavalgusti), tasane plats (~2x2 m), kõrgusega vähemalt 2,5 m. Tuuletõmbus ei tee head ei lammastele ega pügajale. Oma jalgealune "tantsuplats" on pügajal kaasas, sellepärast ei pea muretsema. 
  • Mõistlik on liigutada lambaid mitte pügajat. Planeeri pügamine nii, et kõik lambad liiguvad läbi pügamisala ja pügaja jääb paigale. Nii hoiab kokku palju aega, mis muidu kuluks kogu pügamisplatsi kolimisele.
  • mõtle läbi mida teha villaga - pügaja annab sele käest/viskab eemale - edasine on juba villa omaniku korraldada.
  • elekter võiks olemas olla! 
  • Kui karjas on koos lammastega väikesed talled siis nende eemaldamise ja turvalisuse eest vastutab reeglina karja omanik. Kui lambaid on rohkem on mõistlik talled pügamise ajaks karjast välja tõsta - pügamise ajal tekib karjas palju trügimist ja väiksed talled võivad viga saada.
  • Anna pügamise soovist aegsasti teada. Enamasti on pügajal tööd küllaga ja ta ei saa kohe tulla. Eriti kiired on aprilli ja mai päevad. Et kokku hoida transpordi kulusid (lambapidajale), pügatakse ühe piirkonna väikekarjad korraga. Hea on kui suudate naabritega kokku leppida ja siis pügaja tellida, kui ei suuda, siis anna märku pügajale - panen ise pügamise ringi kokku. Tihti on hilise teatamise tagajärjeks see, et just möödunud nädalal sai sealkandis kõik karjad pügatud...

Üldiselt saab pügaja pärast pügamisplatsi ülesseadmist ja lammaste koondamist hakkama üksi ega vaja täiendavat abi.

Pügamine on aeg, millal saab kogu lammas detailselt ispekteeritud. Seetõttu pakume kokkuleppel võimalust ära märkida lambad, kes kuuluvad praakimisele, on kehvas toitumuses või haigusnähtudega. Maavillase pügaja Mats on tegelenud aastaid lambakasvatusega ning täiendab pidevalt oma teadmisi võimalikest lambahädadest ja -haigustest. 

Kontakt: tel 53417460 (mats) või kirjuta mats[ät]maavillane.ee ja lepime aja ning tingimused kokku.

 

 

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon