header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Varatalvised rituaalid

 

Kudrutamine laudas on alles algusjärgus, sest sel sügisel tõstsime paaritusaja hilisemaks. Nagu kõik lambakasvatajad, sätime ka meie tänavu oma elu söödakoguse järgi, mitte vastupidi. Kogu põhikarjale on silo ja hein olemas, aga tallede söötmisega läheks kevadel kitsaks, seega püüme sündivad talled koos emadega otse rohelisele saata. Katsetamine on jumalate privileeg ja kes see loomaomanik-aretaja oma laudas muud on. Kõik määravad otsused koos kaasuva vastutusega on tema teha.

Õhtune karjasorteerimine koos gruppidessejaotamisega näeb maagilise talituse moodi välja ka. Aasta tähtsaim rituaal.

Järgmisel aastal saab täis kümme aastat sellest hetkest, mil esimene dorper Antsu hellal käel Eestisse - ja Rõõmu lauta - oma sõra maha pani. Juubelikevadel sünnivad meie karjas juubelitalled - nimelt läksid nüüd  esmakordselt uttede juurde  meie oma laudas sündinud ja kasvanud puhtatõulised noored dorperi jäärad.

Rõõm on mõelda, et erinevate jääraliinide ja puhtatõuliste uttede sissetoomine on vilja kandnud ja iga uue jäära järgi ei pea enam piiride taha sõitma. Importloomade toomine, karantiin, stress - mida harvem seda tegema peab, seda lihtsam inimestele ja loomadele. Mida rohkem erinevad liine on Eestimaal olemas, seda paremini suudame end juba ise varustada. Kehtib see ju kõigi tõugude kohta - korralikud puhtatõulised loomad sünnivad juba siinsetesse oludesse.

Lisaks paneb mõtlema haigusterisk, mille tõttu kõikidest riikidest enam loomi tuua ei saagi ja hea, kui isevarustatus olemas. Roosta sügisseminaril esinenud rootsi dorperikasvataja on küsimuse lahendanud embrüosiirdamise teel. 

Põnev ja inspireeriv teema. Täpselt nagu kogu seminar. Omamoodi  viljakas rituaal seegi, kui lambakasvatajad kokku tulevad ja kogemusi jagavad. Sünnib uusi ideid ja toredaid kontakte. 

Liilia

P.S. Vabandan pildikvaliteedi pärast. Kõik fotod on tehtud telefonoga tööhoos, aga iga hetk on kordumatu ja lavastamatu.

 

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon