header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Leynid võõrutatud

Üle pika aja taas tõukiitmist. Aga on ka põhjust - selle kevadine tallekasv on hoolimata keerulisest ilmast olnud kõigiti kena.

Kuna suviti on meie kari nüüd selgelt kaheks jaotatud on ka karja pilt palju ühtlasem. Meriinod on Matsalu rahvuspargis ja teevad seal seda, milles nemad on tugevad - söövad vähese söödaväärtusega väärtuslikke poollooduslike kooslusi kauniks. Lleynid on Karula rahvuspargis, kus nende söögiks on peamiselt natuke rammusama taimestikuga aruniidud. Ja just lleyni karjaga me seekord tegelesime - ajasime nad kokku, vaatasime üle ja võõrutasime talled. Talled liiguvad nüüd külvatud, ristikurohketele rohumaadele, et meie lühikese suve jooksul võimalikult suureks kasvada.

Neli aastat tehtud tööd lleyni tõu maale saamiseks on viimaks vilja kandma hakanud. Kevadel saime tunnustatud aretusprogrammi ja seega võimaluse ametlikult kinnitatud tõupabereid väljastatda. Ka poegimisaeg oli sellel aastal pea-aegu täiuslik (arenguruumi peab alati jätma), kenad mitmikud, vähe probleeme ning suremus 4% sündinud talledest. Eriti rõõmustab aga kogemus, kus me oleme nüüdseks unustamas probleeme tallede omaksvõtmisel - uted poegivad ja on kohe teadlikud mida tegema peab. Kes on mässanud uttedega, kes tallesid omaks ei võta see teab... Lisaks Maamessil valiti meie põhikarja jäär UK002661300949 kõige ilusamaks lleyni tõu jääraks!

Kuna lleyni uttede osakaal on pidevalt suurenenud on ka karja väljanägemine iga aastaga üha ühtlasem - loomad justkui ühte tõugu ja kuigi see võib tunduda igavavõitu on minu silmale väga kena vaadata karja kus loomad on sarnased.

Ja see ühetaolisus on selgelt nähtav ka 4 kuud hiljem - talled on kenasti ühtlaselt kasvanud. Kaalumine näitas, et kasvamisega ei ole ka tagasi hoitud. Ilus pilt. Nõned numbrid siis kah: Viljakus (talle ute kohta) 1,83, tallede arvestuslik keskmine 100 päeva mass 26,3 kg, keskmine ööpäevane juurdekasv sünnist võõrutuseni 220 g. Nagu ütlesin - arenguruumi on aga põhjust rahulolemiseks on kah.

Nüüd on vaja veel vaid toodang maha müüa. Puhtaverelised utt-talled on juba uue omaniku leidnud. Jäärad kasvatan veel üle talve ja need lähevad müüki tuleval aastal. Hetkel on välja pakkuda 50% lleyni verelisusega utt-tallesid. 13 noort looma, kõik kaksikutena sündinud ja Eesti ilusaima lleyni jäära järeltulijad. Usun, et väärikas punt karja täienduseks või uue karja alustamiseks.

mats Hallimäe talust

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon