header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Uut verd lleyni lammastele

Lleyni lambad on meil juba üksjagu palju levinud. Häid lambaid on ikka vaja. Aga nagu kipub olema saab väikeses populatsioonis saavad kõik vereliinid kiirelt levima ja uutest tõuliinidest on alati puudus.

Nii saigi möödunud aasta oktoobris lennatud Suurbritaniasse leidmaks uusi kvaliteetseid tõuloomi. Eesmärgiks oli tuua juurde kaks erinevat kvaliteetset jääraliini ning erinevate vereliinidega nooruttesid. Koos Antsu (vaatasime ja ostsime ka dorpereid), Marguse (muidugi texeli huviline aga ostis seekord ka väikese karja chevioti lambaid) Aale ja Oliviaga seiklesime nädalakese mööda aretuskarju ning valisime ja tutvusime.

Oma lleyni jäärad olin juba ette kokku leppinud Georgega (http://www.sundancelleyn.co.uk), kes pakkus mulle paari väga heade jõudlusnäitajatega noorjäära. Oma silm on kuningas - sõitsime kohale ja vaatasime karja üle. Väga kena kari oli ja pakkus ohtralt silmailu. Lisan siia pildi Georgi põhikarja jääradest - nende jäärade järeltulijaid olimegi tulnud vaatama. Esiplaanil on just seda tüüpi lleyni jäär keda saada tahan - võimas kerelt ja kitsas peast. Tihe ja ühtlane villak võiks looma kaitsta halva ilma eest. Just minu maitse järgi loomad.

Kui põhikari üle vaadatud uurisime ka müügis olevad loomad üle ja jäime rahule.

Lisaks väga kenale välimikule olid muljetavaldavad ka loomade jõudlusnäitajad: kõrged olid suhtelised aretusväärtused nii heade emaomaduste pärilikuse kui ka kasvu kiiruse suhtes. Erilisel pakkus aga huvi see, et antud karjas mõõdetakse ka lammaste individuaalset vastupanuvõimet siseparasiitide vastu - selle jõudlusnäitaja suhtes olid mõlemad jäärad populatsiooni parima 5% sees, ehk siis loomad, kellel on loomulik kõrge vastupanuvõime parasiitide vastu. See omadus on tulevikus üha olulisem, kuna parasiitide resitentsus ravimitele kasvab ning igatahes on odavam ning tulusam pidada loomi, kes saavad pigemini vähesema abiga hakkama. Ühesõnaga lõime käed ja ostsin juurde kaks lleyni jäära:

ENDEAVOUR ja

ERNIE

Viimased pildid on juba Hallimäe talu laudas tehtud - uusi ja ilusamaid saab teha vast pärast pügamist. Kuna loomad jõudsid meile alles jaanuaris (transport on keeruline teema), siis sellel kevadel nendelt tallesid veel ei sünni - ei jõua kuidagi ära oodata 2018 aasta kevadet, millal saan näha nende jäärade järeltulijaid. Endeavouril on siiski juba ette näidata 50 sündinud talle Inglismaal, kelle jõudlusnäitajad on samuti väga eeskujulikud.

Jäärad valitud, oli vaja leida veel kümmekond kvaliteetset noorutte, et oleks meil võtta ka erinevaid uteliine, kellele neid jäärasid kasutada. Uttedega oli keeruline, kuna neid ei olnud ma suutnud Eestist kokku leppida - hooaeg oli hiline ja nooruted juba müüdud. Väga õnneliku juhuse läbi juhatasid kohalikud tekseliaretajad meid õigesse kohta. 

Lioneli taust oli esmalt üsna hirmutav (heas mõttes). Tõeline tipparetaja (eriti charolaisi lammaste osas), aina oksionite tipphinnad ning parimate loomade auhinnad näitustelt. Rahakott teatavasti lõputult raha ei sisalda ning seetõttu läksin sinna teatava kõhklusega. 

Esmalt tegi Lionel meile väga võimsa ekskursiooni oma karjas.

Vaatasime üle kõik erinevad loomarühmad ja nemad vaatasid meid

Väga ilusad loomad olid!

Kuna müügihooaeg oli läbi, siis olid alles vaid loomad, keda peremees oli enda karja täienduseks hoidnud. Siiski arvad peremees, et võin tema valikust (mõne erandiga) omale kümmekond välja valida. No ja siis valisingi ja mõtlesin, kas viimaks pean oma talu ja traktori müüma, et seda lõbu endale lubada. 

Valik oli keeruline - kõik lambad olid kenad. Siiski valisime omad välja. Peremees tuli hinnas kah vastu - sain loomad ilma kogu oma maist vara müümata kätte.

See mustpõlv on nüüd minu laudas.

Pikk transpordi korraldamise ja paberimajanduse pool sai jaanuariks tehtud ning loomad koju. Vältimaks kõiksugu ebameeldivate haiguste maaletoomist veetsid lambad 5 nädalat eraldatult karantiinis ning läbisid kõiksugu protseduure hävitamaks igasuguseid soovimatuid eluvorme, kes võisid nendega kaasa tulla. Ja nüüd ongi kõik koos laudas ning loodetavasti naudivad meie ebakindlat talve.

Ja kunagi novembris lähevad need loomad paaritusse ning loodetavasti annavad oma olulise panuse Eesti lambakasvatuse kvaliteedi tõusu. Ootused on kõrged.

Mats

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon