header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Pügamishooaeg alaku!

Niisiis on taas aeg võtta kätte pügamismasin ja asuda lammastele soenguid tegema. Tõsi küll - mingit hooeaga kui sellist enam ammu ei olegi - pügamine on muutunud aastaringseks tegevuseks ja päris pügamiseta kuid ei olegi.

Möödunud hooajal sai pügatud üle 4000 lamba ja seda ligi 100 karjas. Lisaks sai pöetud peaotäis alpakasid - see on mõnusaks vahelduseks igapäeva pügamistele. Karju oli suuri ja väikeseid, Eestis ja Lätis, musti, valgeid, kirjusid, pruune ja kes teab veel millist karva. Sellel aastal on juba juttu olnud 40 kitse pügamisest - tõotab põnev aasta tulla.

Sellel aastal ei ole plaanis pügada rohkem kui möödunud aastal - muud tööd tahavad kah tegemist ja omad lambad hoolitsemist. Võrreldes eelmise aastaga on suurimaks muutuseks hinnakirja muutumine. Pügamise hinnad on meil olnud muutumatud juba pea viis aastat - samas kui muud hinnad on oluliselt tõusnud. Lisaks sai hinnakirjas ka saadud kogemuste ja kalkulatsioonide baasil natuke muutusi tehtud hinna kujunduduse osas väikekarjadele. Nüüdsest on alla 15 pealistes karjades tasumine tunnipõhine (45 €/h).. Miks? Sellepärast, et väikekarjad on kõige keerulisem ja varieeruvam pügamise sihtrühm - on karju, kus kõik laabub, on hästi korraldatud ja kiire. Samas on aga karju, kus pügamine on kõige vähem aega nõudev tegevus, samas tuleb kari lauta ajada, laudas ehitada mingi koht kus pügada saaks, leida elekter jne... Usun, et tunnipõhine arvestus teeb sellistes karjades arvestuse õiglasemaks. ja korraliku korraldusega on karja omanikul nüüd võimalik oluliselt pügamiskulusid kokku hoida (ja ka pügaja aega kokku hoida).

Enesepoolne paranduspüüe on juurutada parem planeerimise süsteem - mineval aastal läks pügamise planeerimine täiesti käest, nüüd proovin kindlasti seada nii, et oleks endal parem ülevaade kui palju mul mingil perioodil veel vaba aega on, et uusi pügamisi planeerida. Joonistasin juba kalendri seinale ja kandsin esimesed pügamised sisse. Elame näeme - vast õnnestub. Aidake selles osas ise kah ja andke varakult märku, millal soovite omad lambad pöetud saada (täpsus esialgu kuu ja siis kas kuu esimeses pooles või teises pooles).

Muusosas käib kõik ikka vana moodi, lambalt lõigatakse vill seljast ja neil hakkab parem. 

mats

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon