header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Dorperi jäärad on kohekohe utekarjas

"Ootus on hinges, ei taha enam õieti süüa ega juua, magamisest rääkimata. Kusagil pakitseb, teadagi kus... Tahaks minna ja luua ja anda ja jäädvustada ennast ajalukku, kogukonna, loomkonna, ühiskonna ajalukku, majandusnäitajatesse ja tõupaberitesse, taastoota ja kesta ja jätkuda. Lõhnad on õhus, liblikad on kõhus, riimi läheb juba, ah sa püss!"

 

Lõpmata tänamatu on mõistatada, mis toimub sügisel dorperi jäära ilusas läikivmustas (või valge dorperi säravvalges) peas, unelevate ja samas trotslike silmade taga. Või ei toimu seal enam midagi. Kõik toimub kusagil mujal, hormoonide tasandil. Igatahes on poisid valmis ja me laseme nad karja. Veel veidike kannatust.

Dorperi jäär sobib ka esmapoegijatele. Sale kiilukujuline pea, mõistlik sünnikaal ja parajad lihavormid ei too kaasa raskeid sünnitusi, aga tagavad kena lihaka järglase. Loomulikult pole ma kitsi kiitusega heale tõule, mille juurde oleme oma otsingutel pidama jäänud.  Lihatõug, mida võib kasutada ka esmapoegijatel, kõigist vanadest lammastest rääkimata,  on igati kiitust väärt. Kõik jäärad muidugi karja ei pääse ja nii jääb neid unelevaid silmi vanadele sugujääradele söötmisplatsilt järgi vaatama. Nende uted on mõnes teises karjas või mõnel teisel aastal.

Paigutasime jäärade tänavuse söödaplatsi kinniaetud kruusaaugu nõlvale - hea sõrgadele, kuiv küljealune ja ei lähe ka vihma korral mülkaks - looduslik kuivendussüsteem. Meie savistel maadel on see väga lambasõbralik lahendus (leidke pildilt koer)

 Ja ma ei saa jätta kasutamata oma tänast lemmikpilti seeriast "leia pildilt karjavalvekoer". Isegi kui see kasvuvõrdlus kahjustab tõsiselt meie lammaste mainet. Visuaalse efekti mõju vähendamiseks võin ainult seda lisada, et tegu pole erakordselt väikese lambaga - tegu on lihtsalt erakordselt suure koeraga!

Võimsat paaritushooaega! 

Liilia

Rõõmu talust

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon