header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Silo nimel

 

Esimene niide head kuivsilo on koos. Viimased rullid said kilesse esimeste vihmatilkadega. Suurepärane ajastus, olgugi et meeste magamatuse hinnaga. Hein, mis kilesse läks, oli just parajalt närtsinud, et korralik käärimine veel käivituks, aga samas oleks silo mõnusalt kuiv ja kõik toitained sees alles. Supersööt.

Meil on "masinaühistu", mis tähendab, et nelja-viie talu mehed teevad ühiste masinatega  kambapeale korraga kõikide silo - samal ajal kui esimest põldu hakatakse kokku panema on järgmises kohas juba niitmine käsil - traktor ju vabanes -  masinad liiguvad järgmisele põllule. Kui kiletaja jääb viimasena tööle, on press juba järgmises kohas, kus hein juba vaalus jnejne. Natuke on see lahingutegevuse moodi, sest algab strateegiliste nõupidamistega, jätkub väga intensiivselt ja nõuab suurt kollektiivset pingutust läbi magamatuse, vigastuste, stressi ja väikeste võitude. Ikka suure eesmärgi - korraliku talvesööda nimel. Vaenlasteks purunevad masinaosad, kännud ja kivid, heitlik ilm ja hilinevad tarned - olgu siis masinajupid, kütus, silokile või lõunasöök.

Naised-lapsed otsivad isasid taga, naised selleks, et süüa viia, lapsed selleks, et traktoris kaasa sõita. Ja ikka oleme üks põld nendest taga. Juba on rinne edasi liikunud. Kui õnnestubki mehed kõik koos kusagilt seismas leida, siis on nad enamasti leinaliste nägudega kogunenud vaatama niiduki purunenud rihma, ummistunud pressi või vigast valtsi. Siis on kõik sõnad liigsed. Seistakse õlised käed rippu, selg higine, pilk väsinud. Aga ainult hetkeks, sest juba on leitud lahendus ja minnakse edasi.  Aeg ei oota, iga hetk loeb - kõrs loob pead ja puitub, taime toitainesisaldus väheneb, leht tuleb vaalu lüües varre küljest lahti, ilm keerab kehvaks, muud tööd tulevad peale. Uni, söök ja seltsielu võivad oodata, silo mitte. Ja tänu tuleb alles talvel - siis kui väärt sööta kilest välja pakid, et loomadele ette anda ja nentida, et loomade konditsioon on hea. Aga selle nimel tasub pingutada.

 

 

Liilia

tagalast

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon