header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Päevaraamat
sisujoon

Lamburi talv

 

See pole stseen järjekordsest maailmalõpufilmist, kus kummalised olendid maale tungivad, kulgur seljatagust kindlustamas. Pilt on tehtud meie laudas eile õhtul. Uksel on suur vastasseis - Kalle hoiab lauda ukse taga pahuraid noori uttesid, kes pimedas välja kupatati, et traktoriga silopalle sisse tõsta. Päevasel ajal on lihtsam, sest siis viitsivad uted veidi ümber lauda uudistada ja tagasitung pole nii suur. Neile on loomulikult selge, mida seal sees ilma nendeta tehakse ja nad tahaks ju kohe tulla tagasi uut silo puistama ja pererahvast töö juures segama, aga Kallel on oma töö selge - talle pole söötmispäeval enam ühtegi käsklust vaja anda. Vahel tundub, et ta oskab juba sellestki hoolida, et silorullid on õige maatasa kulunud ja mida lähemale tuleb söötmine, seda rohkem elevil on Kalle. Tal ju talvel igavavõitu. 

Kesktalve tööd piirduvadki nädalas kord-paar aset leidvate rutiinsete söötmispäevadega. Uksed lahti, lambad Kallega jalutama, rullid sisse, kiled-võrgud maha, Kalle toob lambad sisse tagasi.  Lihtne. Vanad ja noored tiined uted on lahku sorteeritud, et noori loomi energiarikkamalt toita. Ka vajavad noored uted soojemat küljealust ja ilmavarju, sest nende energia läheb veel suuresti kasvamisele ja kehatemperatuuri hoidmisele, kasvav loode lisaks. Vanad paksud uted on päev läbi väljas ja magavad oma söödarullide vahel mõnusal heinamadratsil, nende ratsioon on praegu veel suhteliselt "heinane". Tiinuse lõpupoole on nemadki peamiselt silo peal. Noored uted söövad praktiliselt kogu tiinuse silo, heinarull kõhurõõmuks kõrval.  

Üle vahekäigu vahivad kadedalt jäärad, kes on peale paaritusaega parematelt paladelt maha võetud, löövad aega surnuks (ma ei imestaks, kui neil oleks söödarõnga vahele mängukaardid peidetud) ja unistavad järgmisest sügisest. Nad on head suhtlejad ja teavad, et laiamise asemel tasub teha armas nägu ja lastele nina puhku pista, siis sügatakse ja antakse leiba. Lemmikloomaboks niisiis.

 

 

Enamasti veedavad lapsed oma talve küll niimoodi, Kalle muidugi vaatab, et uisutajad liiga laiali ei valguks.

 

Mõnusat lamburitalve soovides

Liilia

 

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Lisa kommentaar »

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon