header
           

Avaleht
joon
Meist
Inimesed
Hallimäe talu
Rõõmu talu
Ala-Mähkli talu
joon
Lambad
Dorper
Meriino
Lleyn
joon
Teenused
Pügamisteenus
Karjakonsultatsioonid
Lambahotell
joon
Müük
Lambanahad
Titekaup
Kassile
Värvitud lõngad
Lambad
Meriino lõng
Valge lõng
joon
Koolitused
Käsitöö ja villakoolitused
Lamba- ja kitsekasvatusalased koolitused
Loodusretked Karulas
joon
Karjatervis
Tekstid karjatervisest
Loengumaterjalid
joon
villanõukoda
villa omadused
pügamine ja sorteerimine
villa töötlemine
villatüübid
villalambad
joon
Kontaktid
joon
Uudiste arhiiv
2013
2012
2011
joon
© Maavillane 2011-2014
 
Põhikarja jäärad
sisujoon

Peamine viis oma karja väärtuse parandamiseks on soetada kõrge aretusväärtusega puhtatõulisi sugujäärasid. Oma karja lleynid oleme ostnud Briti saarte parimatest aretuskarjadest. Kuna Suurbritannias mõõdetakse lleynide aretuses paljusid erinevaid aretusväärtusi, siis oma karjale jäärasid valides oleme keskendunud peamiselt kolmele:

  1. Loomade loomulik vastupanuvõime parasiitidele. Koos kariloomadega on meil alati ka nende parasiidid, mis vähendavad loomade juurdekasvu ja seega ka meie loodetavat tulu. Oleme harjunud seda probleemi lahendama ussirohtude manustamisega. Paraku on elu näidanud, et mingil hetkel ussirohi enam ei mõju - parasiidid on sellega kohanenud. Paraku on erinevate parasiidirohtude arv piiratud ja Lääne-Euroopas on jõutud arusaamisele, et lõpuks on see tee ikkagi tupik - parasiidid võidavad. Seetõttu on Suurbritannia lleyni aretajad koostöös Glaskow Ülikooliga hakanud mõõtma tõuloomade loomulikku vastupanuvõimet siseparasiitidele. Sellele tunnusele on hakatud arvutama ka aretusväärtust (tõenäosust, et antud tunnus on päritud ja avaldub ka järeltulijatele). Oma karja jäärade valikul on see aretusväärtus olnud otsustamisel kõige olulisem - tahan aretada võimalikult vastupidavat ja tõhusat põhikarja looma ja loomulik vastupanuvõime parasiitidele võimaldab karja tulusust oluliselt suurendada. Täpsemalt loe siit.
  2. Emaomadused. Emaomaduste jõudluses hinnatakse kui hästi saab loom hakkama poegimise ja talle kasvatamise perioodil. Lleyni tõu ja kitsamalt ka oma karja aretuses on peamiseks eesmärgiks lihtsa ja madalate majanduskuludega ent hea tootlikusega põhikarja ute kasvatamine. Just poegimisaeg on see, kus on palju võita - lihtne poegimie (ent kaksiktalled), vitaalsed talled ja hoolitsev ema võimaldavad meile madalaid kulutusi poegimisaegsele tööjõule (ka meie enda aeg maksab palju, eriti öösiti) samas kaotamata karja tootlikkuses. Kõrge emaomaduste jõudlusindeksiga jäära järeltulijatelt on põhjust oodata häid emaomadusi — ja seda me oleme ka saanud! Öövalveteta poegimisajal ja minimaalse mässamisega laudas (peremees pügab sel ajal võõraid karju) oleme siiski saavutanud juba aastaid tsaeme, kus poegimisaegne suremus on alla 4% sündinud talledest, samas kui viljakus on 1,8 piires.
  3. Lleyni aretuse kompleksindeks. Indeks, mis seob endasse väärtused kuueteistkümnest erinevast mõõdetavast ja arvutatavast aretusväärtusest. Endale jäära valides eeldan, et tema kompleksindeks olema oluliselt üle keskmise, soovituslikult 25% parimate seas.

Selline näeb välja jääraostmise protsess - loomade aretusväärtuste järgi on enne otsustatud ja kokkulepitud, milliseid loomi oma karja soovin. Seejärel tuleb rännata Inglismaale (tegelikul enamasti Weilsi) ning loomad aretajate juures oma silmaga üle vaadata/katsuda. Senini ei ole pettuma pidanud - karjad, kust olen loomi valinud on aretuse tipptegijad ja oma otsustes ei eksi.

 

joon
 
Teavitame
 
Puhtatõuliste sugujäärade müük
 
2019 aastal sündinud puhtatõulistest jääradest sai sügisel tehtud parim valik ja jäetud need tõujääradena müüki. Nüüd on nad valmis...

Loe edasi...

joon